Antresole z drewna na wymiar-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarstwo Wrocław.


Cel stosowanie antresol. Style i epoki.


Antresola-miejsce mieszkalne lub biurowe ewentualnie magazynowe, składające się jednego lub kilku pomieszczeń względnie pokoi, wygospodarowane z przestworu parteru, piętra budynku mieszkalnego lub hali przemysłowej. Nie jest istotą osobnego poziomu. 

Tak mówi nam opis. 

Mamy w mieszkaniach takie obszary, które aż proszą się o dobudowanie względnie dostawienie sprzętu, powiedzmy ze schodami i sporą platformą. 

Antresole drewniane 

zapewne pojawiły się gdy budownictwo mieszkaniowe posiadało wysokie pułapy. Budynki czynszowe z przełomu XIX i XX wieku spełniały te kryteria. 

Najniższe kondygnacje takich kamienic posiadały bardzo wysokie izby, niekiedy dochodzące do kilku metrów. Antresolę drewnianą możemy, oprócz właściwości powiększających metraż, także stosować jako miejsce w funkcji sypialni lub nawet dwupoziomowego łóżka z drabinką.

Oczywiście ze względu na różne epoki w architekturze i antresole przybierały różne formy. 

Do najwiekszego rozkwitu stylizacji możemy zaliczyć epokę renesansu oraz baroku, gdzie ornamentyka górowała nad formą. 

Trzeba jednakowoż pamiętać o miejscach, tzw. chórach czy balkonach, które można znaleźć w budynkach sakralnych oraz użyteczności publicznej a spełniające formułę.

 Antresole z drewna można wykończać rzeźbą, intarsją oraz różnymi farbami lub olejami, obecnie w modzie jest stosowanie barwideł i naturalnych olejów. 

Pomówmy o tradycyjnym sposobie wyrobu antresol drewnianych. Stolarz pobierając obmiar, ustala z klientem, korzystając z zasady złotego podziału, wielkość i rozmieszczenie. Antresole drewniane.

Trzymając się zasad,  przystępuje rzemieślnik do dzieła. 

Tworzy szkielet, na którym będzie ułożona podłoga oraz zostaną osadzone barierki, do którego zostaną przystawione także schody. Wszystkie części winny być wykonane pieczołowicie oraz starannie. 

Wszystkie łączenia nienagannie spasowane. Antresola jest wyrobem rozdzielnym więc do montażu przystępuje się bez większych trudności w transportowaniu. Po wszystkim, zamawiający może już tylko być szczęśliwym posiadaczem drewnianego, długowiecznego cuda. 

Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.

Antresole drewniane do zamówienia u nas. 

Antresole drewniane na wymiar w naszym warsztacie są wykonywane z odpowiednio dobieranego surowca. Pozwala nam to na osiągnięcie stabilnego wymiarowo, nie paczącego się sprzętu stolarskiego.

Antresole możemy wykonać, na lata, z rodzimych jak iegzotycznych rodzajów drewna.

Na swoje wyroby dajemy zapewnienie długotrwałego użytkowania w stałych warunkach wilgotnościowych.

Do uszlachetniania powierzchni drewnianych antresoli stosujemy całą paletę pokryć malarskich oraz barwideł.

Antresole drewniane.

Rodzaje drewna, idealnie spełniające swe zadanie, przy budowie antresoli.


Antresole drewniane na zamówienie można wykonywać z różnych rodzajów drewna. Zwyczajowo używa się drewna sosnowego, które jest dobre w obróbce, dobrze się barwi oraz pokrywa innymi wykończeniami malarskimi.

Warto jednak zauważyć, iż przy malowaniu pełnokrytym chociażby farbami z białymi pigmentami, warto zastosować specjalne izolanty, które w znaczący sposób ograniczają przenikanie żywic do warstw malarskich, zmniejszając tym samym możliwość przebicia kolorystycznego.

Antresole drewniane na wymiar wykonane z drewna sosnowego są bardzo trwałym wyrobem jeśli idzie o korzystanie z niego w warunkach stałej wilgotności oraz temperatury. Drewno sosnowe w odpowiednich warunkach wytrzymuje nawet do 1000 lat.

Drewno sosnowe także całkiem dobrze sobie radzi z potencjalnymi porażeniami szkodniczymi. Zawartość żywic w drewnie mocno ogranicza penetrację jego przez owady.

Bardzo dobrym, zarówno od strony wytrzymałościowej na uszkodzenia jak i kryteriach estetycznych, jest drewno jesionowe.
Twarde, elastyczne, idealnie może służyć jako surowiec pod budowę antresoli.

Jest drewnem o wiele cięższym, o bardzo ładnym rysunku, świetnie się barwi, czasem jest stosowane jako zamiennik drewna dębowego. 

Jego trwałość w latach jest mniejsza od sosny, wynosi mniej więcej od 300 do 800 lat. Patrząc jednak perspektywicznie, wystarczy jako surowiec pod wyrób na wiele ludzkich pokoleń. Antresole drewniane na wymiar.

Następnym rodzajem używanym do wyrobu antresol drewnianych jest drewno dębowe. Nieco miększe niż jesion, podobnie trwałe ja powyższy, dobrze się barwi, ma nieco bogatszy rysunek wynikający z bardziej widocznej złożności.

Konstrukcyjnie równie wytrzymałe jak jesion, nadaje się do dużych obciążeń statycznych jak i dynamicznych.

Nie można także zapominać o naszym najtwardszym rodzaju i najbardziej giętkim, czyli o drewnie bukowym.
Z tego surowca możemy budować antresole nawet złożone z elementów krzywoliniowych. Choć nie jest buczyna drewnem szczególnie rucającym się w oczy, jego trwałość i stabilność wymiarowa stawia go wyżej niźli wcześniej wymienione rodzaje.

Antresola drewniana zbudowana z drewna bukowego będzie najtrwalsza jesli idzie o wytrzymałość, możliwości obciążeń, odporna na uderzenia, itd. Jego trwałość w czasie jest podobna do jesiona i dębu.