Balustrady balkonowe drewniane. Stolarstwo Rękodzielnicze Wrocław.


Nieodzowną częścią balkonu jest zabezpieczenie, czy to drewniane, czy też metalowe, balustradą

Balustrada balkonowa z drewna może przybierać różne kształty i wymiary. 

W czasach historycznych, w zależności od epoki balustrada balkonowa była wyrabiana jako wycinki koła lub łuków, niejednokrotnie od przodu, jak w renesansie, z wypukleniami na suknie ówczesnych dam.

Obecnie łączymy różne materiały podczas wytwarzania balustrady balkonowej. Oczywiście do podstawowych należy jak najbardziej drewno.

Są rodzaje, które lepiej niż inne znoszą długotrwałe wystawianie na warunki pogodowe, takie jak: deszcz, słońce oraz niskie temperatury. 

Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. Zakład Stolarski Wrocław.

Jakie drewno jest najodpowiedniejsze do wyrobu balustrad?


Do jednych z najtrwalszych możemy zaliczyć drewno modrzewia, jest one wysoce oporne na powyższe, Balustrada balkonowa z drewna będzie wytrzymała.

Właściwie powierzchniowo zabezpieczone, potrafi, według doświadczeń, przetrwać w dogodnych warunkach nawet 1500 lat.

Balustrada balkonowa z drewna powinna właśnie być wykonana z jak najbardziej trwałego materiału, aby służyła pokoleniom użytkowników.

Dużą zaletą balustrad drewnianych jest mozliwość ich odnawiania. Stare powłoki lakiernicze, łuszczące się można usuwać chemicznie lub mechanicznie, aby po regeneracji, nadać tchnienie nowości.

Balustrada balkonowa z drewna, wykonywana jest z odpowiedniego surowca oraz nierzadko łączona z innymi materiałami. Dosyć często używanym tworzywem jest metal.

Świetnie pasuje i współgra z wszechobecnym drewnem, łącząc się w jedną nowatorską, estetyczną całość.

Balustrady balkonowe z drewna mieszane niejednokrotnie uwypuklają cechy i różnice poszczególnych, różnych wykończeń, podnosząc walory wyglądu i trwałości.

Balustrada balkonowa z drewna może być osadzona na stałę oraz w nowszym ujęciu, w specjalnych warunkach, stawia się ją ruchomą. Niektóre przypadki przedstawiają balustradę z furtką, gdy z balkonu pociągnięte są schody na poziom gruntu. 

Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. Zakład Stolarski Wrocław.

Jak zabezpieczyć balustradę?


Jednym z najlepszych obecnie stosowanych środków chemicznych do zabezpieczania balustrad balkonowych jest lakier wysokopigmentowany wytwarzany w oparciu u żywice poliuretanowe.

Balustrada balkonowa z drewna zabezpieczona takim pokryciem malarskim zwiększa wielokrotnie swoją trwałość. Technologia lakiernicza w tym przypadku pozwoliła osiągnąć wyżyny trwałości uelastyczniając twardy poliuretan.

Można oczywiście stosować całą paletę zabezpieczeń malarskich na drewno balustrady. W naszym zakładzie stosujemy lakiery, oleje, lakierobejce, woski i olejowoski.

Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. Zakład Stolarski Wrocław.

Każdy z powyżej wymienionych środków, ma swoje zarówno wady jak i zalety. Przeto jest zupełnie istotne aby wiedzieć, które z pokryć wybrać na zadany surowiec drzewny.

Wiadomo, że balustrada balkonowa z drewna bedzie narażona na ciągły kontakt z warunkami atmosferycznymi. 

Przez pół roku będzie to oddziaływanie słońca, wysokich temperatur, zmiennej wilgotności, natomiast przez następne pół roku niskich temperatur, zwiększonej wilgotności, czyli narażenie na deszcze i śnieg.

Do zabezpieczania całorocznego balustrady bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycie lakieru lub emalii na bazie żywic akrylowych. Akryle w zmiennych warunkach zachowują dostateczną elastyczność aby znosić kurczenie się drewna i odparzanie przy dużym nasłonecznieniu.

Kolejnym środkiem o dosyć dobrej trwałości i do zastosowań całorocznych są farby alkidowe. Są nieco mniej plastyczne od akryli, zazwyczaj są pełnokryjące oraz z wykończeniem na wysoki połysk. Ich zaletą jest duża trwałość.

Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. Zakład Stolarski Wrocław.

Oleje na bazie żywic drzewnych gatunków iglastych, są krótkotrwałymi zabezpieczeniami drewna.

Zazwyczaj nie wytwarzają powłok, które byłyby odporne na działanie wody. Istnieją jednak oleje, które w swym składzie posiadają żywice syntetyczne, które po utwardzeniu, taką powłokę wytwarzają.

Woski szczególnie aplikowane na gorąco, penetrują powierzchnię do pewnej głebokości wytwarzając nietrwałą powłokę ochronną, jednakowoż, która zabezpiecza drewno przed penetracją wody. 

Każda powłoka malarska oprócz konserwowania powierzchni drewna, niewątpliwie podkreśla także jego rysunek. 

Natomiast do upiększenia i ochrony części metalowych, zastosować winno się powłoki zarówno elastyczne jak i odporne na czynniki zewnętrzne, świetnym produktem jest lakier proszkowy lub nakładany natryskowo jednoskładnikowy akrylowy.

Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. Zakład Stolarski Wrocław.

Powrót na stronę główną