Blaty z drewna Wrocław-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.


Blat drewniany, słowo pochodzenia germańskiego, oznaczające liść, przyjęło się w naszym kraju i nie tylko jako synonim dużej, użytkowej płaszczyzny. 

Każdy wie ile na nim miejsca i do czego służy.

 Można przyjąć początek historii blatu z drewna czy powierzchni płaskiej lub szczytu za pojawienie się jego już w starożytnym Egipcie, gdzie ułożony na długich kołkach służył za stół. 

Tak, trzeba głośno powiedzieć, blat drewniany to przede wszystkim zwieńczenie stołów, lecz nie tylko, meble skrzyniowe, które były budowane w konstrukcji stojakowo wieńcowej, także używały blatu drewnianego, nieco w innej potrzebie, nieco w innym celu.Także kredensy, wyłonione ze skrzyni, posiadały drewniany blat w wieńcu górnym. Blat drewniany.

Czy można powiedzieć, iż blatem drewnianym można nazwać każdą płaską płytę z drewna? Wszystko na to wskazuje, jest samodzielny jak i zespolony, jak zauważamy w meblach. Możemy go zamontować nawet jako parapet. Także będzie blatem drewnianym. 

W kuchniach widzimy jego wiodący kierunek, tak blat drewniany w kuchni spisuje się zdecydowanie najzacniej. Niekonieczne zawsze jest on z drewna, rynek stolarski oferuje także laminowane powierzchnie kuchenne. 

Oczywiście z tradycją one nie mają na razie wiele wspólnego, aczkolwiek warto było o nich wspomnieć. Wspomnijmy może o okresie, niezależnie od zastosowania, gdy blat drewniany uzyskał status dzieła sztuki. 

Epoka baroku najszczególniej przyczyniła się do emancypacji prostego blatu drewnianego do roli artystycznego wyrazu. 

Być może niemożliwym było w tamtym okresie użytkowania go do codziennych czynności, był bowiem tak pieknie wykończony. Dziś, w dobie industrializacji i minimalizmu, można rzec, że blat powrócił do swej archaicznej, samodzielnej formy. Wykończony lakierem lub olejem, będzie zadowalał właścicieli latami. 

Czasem niewidoczny, czasem pięknie intarsjowany, dbany, niemalże wieczny. Ponadczasowy blat drewniany w Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław


Blaty drewniane są sprzętami ogólnie stosowanymi.

 
Raczej ciężko wyobrazić sobie bez nich prawidłowe składanie, przechowywanie oraz korzystanie.

Ten sprzęt stolarski, pomimo, iż nie jest, z reguły szczególnie artystyczny, pozwala korzystać z dodatkowych powierzchni, które można wykorzystywać jako stoły, stoliki, parapety oraz inne. Stolarstwo Wrocław. Stolarz Wrocław.

Blaty drewniane aby spełniać swe powinności, muszą być wykonane z surowca zgodnego z zastosowaniem. Nie można wyrobić blatu drewnianego z drewna, które ani jest odprężone ani odpowieno suche. 

Efektem takiej pracy, będzie wyginanie się, paczenie oraz możliwe spękania drewna z przesychania. Oczywiście, żaden właściciel nowego blatu nie ma zamiaru przechodzić rozterek z powyższym związanych. Blaty drewniane.

Przeto najlepiej dowiedzieć się o wilgotności w miejscu ułożenia lub stosowania blatu drewnianego.

Stolarz tak dobierze parametry drewna aby w efekcie końcowym przygotować taki wyrób, który nie będzie zmieniał wymiarów objętościowo lub będzie to czynił w sposób zaniedbywalny. Stolarstwo Wrocław. Stolarz Wrocław. Blaty drewniane.

Warto wiedzieć, iż drewno zawiera w sobie wodę a po odparowaniu, zmniejsza się jego szerokość i grubość.

Blaty drewniane na wymiar.