Blat drewniany, słowo pochodzenia germańskiego, oznaczające liść, przyjęło się w naszym kraju i nie tylko jako synonim dużej, użytkowej płaszczyzny.
Każdy wie ile na nim miejsca i do czego służy.
Można przyjąć początek historii blatu z drewna czy powierzchni płaskiej lub szczytu za pojawienie się jego już w starożytnym Egipcie, gdzie ułożony na długich kołkach służył za stół.
Tak, trzeba głośno powiedzieć, blat drewniany to przede wszystkim zwieńczenie stołów, lecz nie tylko, meble skrzyniowe, które były budowane w konstrukcji stojakowo wieńcowej, także używały blatu drewnianego, nieco w innej potrzebie, nieco w innym celu.Także kredensy, wyłonione ze skrzyni, posiadały drewniany blat w wieńcu górnym. Blat drewniany.
Czy można powiedzieć, iż blatem drewnianym można nazwać każdą płaską płytę z drewna? Wszystko na to wskazuje, jest samodzielny jak i zespolony, jak zauważamy w meblach. Możemy go zamontować nawet jako parapet. Także będzie blatem drewnianym.
W kuchniach widzimy jego wiodący kierunek, tak blat drewniany w kuchni spisuje się zdecydowanie najzacniej. Niekonieczne zawsze jest on z drewna, rynek stolarski oferuje także laminowane powierzchnie kuchenne.
Oczywiście z tradycją one nie mają na razie wiele wspólnego, aczkolwiek warto było o nich wspomnieć. Wspomnijmy może o okresie, niezależnie od zastosowania, gdy blat drewniany uzyskał status dzieła sztuki.
Epoka baroku najszczególniej przyczyniła się do emancypacji prostego blatu drewnianego do roli artystycznego wyrazu.
Być może niemożliwym było w tamtym okresie użytkowania go do codziennych czynności, był bowiem tak pieknie wykończony. Dziś, w dobie industrializacji i minimalizmu, można rzec, że blat powrócił do swej archaicznej, samodzielnej formy. Wykończony lakierem lub olejem, będzie zadowalał właścicieli latami.
Czasem niewidoczny, czasem pięknie intarsjowany, dbany, niemalże wieczny. Ponadczasowy blat drewniany w Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.