Blaty z drewna Wrocław-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.


Blaty drewniane na zamówienie- latopis


Blat drewniany, słowo pochodzenia germańskiego, oznaczające liść, przyjęło się w naszym kraju i nie tylko jako synonim dużej, użytkowej płaszczyzny. 

Każdy wie ile na nim miejsca i do czego służy.

 Można przyjąć początek historii blatu z drewna czy powierzchni płaskiej lub szczytu za pojawienie się jego już w starożytnym Egipcie, gdzie ułożony na długich kołkach służył za stół. 

Tak, trzeba głośno powiedzieć, blat drewniany to przede wszystkim zwieńczenie stołów, lecz nie tylko, meble skrzyniowe, które były budowane w konstrukcji stojakowo wieńcowej, także używały blatu drewnianego, nieco w innej potrzebie, nieco w innym celu.Także kredensy, wyłonione ze skrzyni, posiadały drewniany blat w wieńcu górnym. Blat drewniany.

Czy można powiedzieć, iż blatem drewnianym można nazwać każdą płaską płytę z drewna? Wszystko na to wskazuje, jest samodzielny jak i zespolony, jak zauważamy w meblach. Możemy go zamontować nawet jako parapet. Także będzie blatem drewnianym. 

W kuchniach widzimy jego wiodący kierunek, tak blat drewniany w kuchni spisuje się zdecydowanie najzacniej. Niekonieczne zawsze jest on z drewna, rynek stolarski oferuje także laminowane powierzchnie kuchenne. 

Oczywiście z tradycją one nie mają na razie wiele wspólnego, aczkolwiek warto było o nich wspomnieć. Wspomnijmy może o okresie, niezależnie od zastosowania, gdy blat drewniany uzyskał status dzieła sztuki. 

Epoka baroku najszczególniej przyczyniła się do emancypacji prostego blatu drewnianego do roli artystycznego wyrazu. 

Być może niemożliwym było w tamtym okresie użytkowania go do codziennych czynności, był bowiem tak pieknie wykończony. Dziś, w dobie industrializacji i minimalizmu, można rzec, że blat powrócił do swej archaicznej, samodzielnej formy. Wykończony lakierem lub olejem, będzie zadowalał właścicieli latami. 

Czasem niewidoczny, czasem pięknie intarsjowany, dbany, niemalże wieczny. Ponadczasowy blat drewniany w Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław

Blaty drewniane jako sprzęty stolarskie ogólnego zastosowania.


 
Raczej ciężko wyobrazić sobie bez nich prawidłowe składanie, przechowywanie oraz korzystanie.

Ten sprzęt stolarski, pomimo, iż nie jest, z reguły szczególnie artystyczny, pozwala korzystać z dodatkowych powierzchni, które można wykorzystywać jako stoły, stoliki, parapety oraz inne. Stolarstwo Wrocław. Stolarz Wrocław.

Blaty drewniane aby spełniać swe powinności, muszą być wykonane z surowca zgodnego z zastosowaniem. Nie można wyrobić blatu drewnianego z drewna, które ani jest odprężone ani odpowieno suche. 

Efektem takiej pracy, będzie wyginanie się, paczenie oraz możliwe spękania drewna z przesychania. Oczywiście, żaden właściciel nowego blatu nie ma zamiaru przechodzić rozterek z powyższym związanych. Blaty drewniane.

Przeto najlepiej dowiedzieć się o wilgotności w miejscu ułożenia lub stosowania blatu drewnianego.

Stolarz tak dobierze parametry drewna aby w efekcie końcowym przygotować taki wyrób, który nie będzie zmieniał wymiarów objętościowo lub będzie to czynił w sposób zaniedbywalny. Stolarstwo Wrocław. Stolarz Wrocław. Blaty drewniane.

Warto wiedzieć, iż drewno zawiera w sobie wodę a po odparowaniu, zmniejsza się jego szerokość i grubość.

Blaty drewniane na wymiar.