Witam ponownie
W poprzednim artykule rozpocząłem wątek o drewnianych meblach. Zakończyłem go zapytaniem o rozpoznawanie typu.
"Czy szafki łazienkowe drewniane z długimi nóżkami to meble drewniane szkieletowe czy też nie?"
Można przyjąć, iż jeśli szafka łazienkowa drewniana w większości swojej wielkości wykazuje konstrukcję, którą uznajemy z definicji szkieletem, czyli posiada prostopadłe połączenia oraz możemy wyróżnić drobne części graniakowe (podłużne elementy) i nawet jeśli posiada na szczycie prostokąt skrzyni, zamykający przestrzeń, uznajemy ów za mebel drewniany szkieletowy.
Czy tylko takie mamy kształty szkieletów?
Oczywiście tylko częścią prawdy jest stwierdzenie, że mamy tylko i wyłącznie meble drewniane szkieletowe o prostopadłych elementach łączących.
Warto także wspomnieć o kolejnych typach mebli drewnianych szkieletowych w swojej konstrukcji.
Wyróżniamy także: stoły drewniane o budowie z jedną nogą, o wyglądzie kolumny o dużej średnicy lub o przekroju walca z elementami toczonymi, stoły drewniane o budowie z nogami zestalonymi w kształt krzyża, stoły drewniane o konstrukcji deskowej, gdy nogami są deski wmontowane pionowo w blat stołu od spodu a złączone tzw. łączyną i osadzonymi klinami oraz stoły drewniane o konstrukcji stojakowej, przypominające swoją budową stół z blatem pod oskrzynią.
Dzielimy jeszcze jakoś stoły ze względu na budowę?
Dzielimy jeszcze ze względu na typ. Mamy dwa ustalone technologicznie.
Czyli są to stoły drewniane z oskrzynią oraz bez niej.
Czym się różnią?
Stoły bezoskrzyniowe mają nogi, nóżki montowane bezpośrednio w blat roboczy od dołu, natomiast stoły oskrzyniowe tworzą ramę, z którą są zespolone nogi, niekiedy nazywane stojakami i na nich jest osadzany blat roboczy.
Moim skromnym zdaniem zdecydowanie wytrzymalsze są stoły drewniane z oskrzynią, jednakże tym wcześniejszym nie można odbierać pierwszeństwa w delikatnym wyglądzie.
W następnym artykule przedstawię państwu sposoby łączeń, jak kiedyś stolarze je wykonywali oraz jak wykonują obecnie.
Opowiem dodatkowo o rodzajach materiałów stosowanych do wyrobu szafek łazienkowych drewnianych i stołów z drewna.
Zapraszam serdecznie.
Sebastian
Stolarstwo Rękodzielnicze