Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Fizyczne własności drewna

2017-09-24 13:48:20, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawię państwu wiedzę dotyczącą barwy, połysku, usłojenia drewna oraz jego zapachu.

 

Zacznijmy od barwy drewna.

 

Drewno posiada różne barwy, w zależności od poszczególnych gatunków. Zależy ona od zawartości substancji barwiących w drewnie. Stolarz Wrocław.

W stolarstwie zwraca się uwagę na zabarwienie bielu i twardzieli. Ładną barwę twardzieli mają następujące gatunki drzew:

 

  • Czerwonawobrunatną: sosna pospolita, limba, wierzba iwa, cis, modrzew, daglezja, śliwa.

 

czerwonawobrunatny kolor twardzieli w drewnie sosny pospolitej

 

  • Ciemnobrunatną: wiąz polny, morwa.

 

  • Szarobrunatną: jałowiec, żywotnik olbrzymi.

 

przekrój drewna jałowca twardziel

 

  • Czarnobrunatną: orzech czarny.

 

  • Różową: świerk, jałowiec wirgiński.

 

  • Żółtoczerwoną: sosna wejmutka.

 

Niektóre gatunki drewna zmieniają barwę pod wpływem warunków zewnętrznych, np, dąb zanurzony w wodzie przez dłuższy czas, czernieje. Stolarz Wroclaw.

 

Połysk.

 

W naturze nieliczne gatunki posiadają naturalny połysk, jak na przykład dąb, buk, jesion,klon, świerk. Wywołują go promienie rdzeniowe, dlatego najlepiej widoczny jest na przekroju podłużnym promieniowym.

 

Usłojenie drewna.

 

Rysunek drewna zależy przede wszystkim od układu słojów rocznych. Obok połysku i barwy decyduje on o wartości zdobniczej materiału. Rysunek jesionu i nieregularny rysunek brzozy, tak zwany czeczot, należy do bardzo ładnych.

 

Spośród drzew iglastych drewno wąskosłoiste jest twardsze jak szerokosłoiste.U liściastych gatunków pierścieniowo-naczyniowych drewno wąskosłoiste jest materiałem miękkim i nadaje się do produkcji oklein i stolarki, natomiast drewno szerokosłoiste do celów technicznych.

 

Zapach drewna.

 

Każdy rodzaj drewna ma swoisty zapach. Zapach ten jest wywołany przez obecnością garbników, żywicy, olejków eterycznych i innych. Zapach drewna pomaga w rozpoznawaniu gatunków.

Zapach drewna jest czasem wadą, np. opakowania sosnowe wskutek silnego zapachu żywicznego powodują psucie się opakowanych towarów.

« powrót

Dodaj nowy komentarz