W dzisiejszym wpisie będę ciągnął wątek o rozpoznawaniu gatunków drewna.
Poprzedni wpis zawierał wiedzę z zakresu drewna iglastego, w obecnym skupimy się na drewnie liściastym.
Jeżeli chodzi o drewno gatunków liściastych, to głównymi cechami pozwalającymi na rozpoznanie drewna są: wielkość i układ naczyń na powierzchni słoja rocznego, szerokość słojów i stosunek bielu do twardzieli.
Z tego powodu gatunki liściaste można podzielić na następujące grupy:
1) gatunki pierścienowo-naczyniowe
2) gatunki pierścieniowo-naczyniowe bielaste
3) gatunki pierścieniowo-naczyniowe z wyraźną twardzielą.
Przejdźmy zatem do szczegółowego opisania gatunków liściastych.
Dąb szypułkowy i bezszypułkowy.
Naczynia bardzo duże, biegną w strefie wiosennej w kilku szeregach pierścieniowo; widoczne gołym okiem jako wyraźne otworki. W strefie późnej naczynia małe tworzą jaśniejsze, nieregularne, gałęzisto biegnące paski w kierunku promieni.
Promienie rdzeniowe bardzo szerokie i cienkie, zwykle nieco łukowato wygięte. Na przekroju podłużnym promienie rdzeniowe widoczne jako błyszczące paski (lusterka) zmiennego kształtu, biegnące zwykle ukośnie do słojów. Twardziel żółtawa lub czerwonawobrunatna, często nieregularnie plamista. Biel żółtawobiały lub brunatny. Drewno gęste, twarde, ciężkie, łatwołupliwe.
Zastosowanie.
Drewno dębowe stosujemy w budownictwie lądowym oraz wodnym, w szkutnictwie, w wagonach, meblach i stolarce, na okleiny, deszczułki posadzkowe oraz w podłogach wielowarstwowych.
Wiązy.
W wiązach biel jest kolory jasnożółtego, natomiast twardziel jest ciemnobrunatna. W drewnie wczesnym naczynia widoczne gołym okiem, zgrupowane w promieniste szeregi. Promienie rdzeniowe widoczne. Drewno dosyć ciężkie i twarde, trudno łupliwe, o słabym połysku, trudne w obróbce.
Zastosowanie:
Okleiny, meble, drewno szkutnicze, posadzki oraz jako drewno narzędziowe.
Akacja
Akacja jest drewnem o wąskim bielu, barwy jasnożółtej oraz o twardzieli zielonawobrązowej. Słoje są wyraźne, duże naczynia w drewnie wczesnym. Na przekroju poprzecznym ledwo widoczne promienie rdzeniowe. Drewno akacji jest dosyć twarde, ciężkie, trudno łupliwe, bardzo wytrzymałe, elastyczne z połyskiem.
Zastosowanie:
Budownictwo wodne, dawniej kołodziejstwo, drewno narzędziowe, meble.