W dzisiejszym wpisie przedstawię państwu rodzaje okien i ich kształty.
W zależności od miejsca przeznaczenia, okno drewniane przybierało odpowiednią budowę.
Tak na przykład okno z drewna, które miało być osadzone w piwnicy lub na poddaszu, miało całkiem prostą konstrukcję, było wykonane z ramy krosnowej, jednoczonej połączeniem widlicowym prostym kątowym płaskim, z zakutymi zawiesiami oraz ze skrzydła okiennego o prostej ramie, z klamką łezkową.
Okno drewniane wykonane z przeznaczeniem na klatkę schodową było bardziej złożone w swym składzie.
Przede wszystkim było duże, niejednokrotnie wysokości dochodzącej do kilku metrów.
Składało się z szerokiej ramy, dwóch warstw okien głównych dużych a w górnej części ze świetlików.
Właściwym rozwiązaniem konstrukcji dla tegoż rodzaju okna drewnianego było ślemię.
Ślemię to część zespalająca ramę mniej więcej w dwóch trzecich wysokości okna drewnianego, jednocześnie będące przymykiem dla górnych skrzydeł.
Mamy także okna drewniane pół okrągłe, stosowane w budynkach o niezwykłych otworach okiennych, najczęściej ten rodzaj okna występuje w pałacach.
Okna drewniane służą do oddzielenia pomieszczeń o warunków zewnętrznych.
Tam gdzie nie jest istotne utrzymywanie stałych temperatur, stosuje się konstrukcję krosnową, natomiast pomieszczenia ogrzewane lub mające utrzymywać stałą temperaturę, umieszcza się okna skrzynkowe.
Oczywiście dzisiaj, w dobie plastyku, są stosowane okna z zespolonymi szybami, konstrukcji wyżej wymienionej. Zespolenie szyby dało całkiem dobre rezultaty w wyciszeniu i zmniejszeniu przenikalności cieplnej.
Okna z drewna, ze względu na budowę możemy również podzielić na jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, trzy skrzydłowe lub inne.
Skrzydła okienne mogą się uchylać lub rozwierać.
Mogą być rozwierane od dołu do góry jak i o góry do dołu. W starych oknach skrzynkowych, o wysokim pułapie stosowano baskwile do uchylania naświetli.
Okna drewniane przeważnie wykonuje się z drewna iglastego.
Mam nadzieję, iż w miarę przystępnie przybliżyłem państwu nieco treści o tym sprzęcie stolarskim.
Pozdrawiam