Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Jak wykonać trwały i solidny stół rozkładany?

2017-09-13 09:51:10, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie opiszę stół drewniany nowoczesny rozkładany i jego wyrób.

 

Najlepiej rozpocząć od wstępnego szkicu lub rysunku technicznego. Stół drewniany wrocław.

 

Stół drewniany nowoczesny rozkładany powinien być przede wszystkim zgodny ze standardami ergonomii, to znaczy być wykonany pod ogólne wymiary człowieka nie powodując jednocześnie utratę wygody. 

 

Najistotniejszym wymiarem jest wysokość.

 

Stół drewniany nowoczesny, i nie tylko, winien być takiej wysokości aby umożliwić swobodne podniesienie całej nogi o około 10 cm u siedzącego człowieka. Stół drewniany wrocław.

 

Zazwyczaj krzesło czy też taboret jest wysokości nóg do kolan, szacunkowo jest to 45 do 50 cm, do tego wymiaru trzeba dodać także wielkość uda, które zamyka się w 12-15 cm.

 

Nasz stół drewniany zatem aby spełnić wymogi wygody, powinien być jeszcze wyższy o jakieś 10cm, po zsumowaniu wszystkich wielkości otrzymamy ok 70 cm, mierząc od podłogi do dolnej części stołu.

 

Równie istotnym wymiarem jest głębokość oraz szerokość stołu.

 

Można przyjąć, że podstawowa przestrzeń stołu jest warunkowana przez rozłożone ręce. Stół drewniany wrocław.

 

Aby wygodnie korzystać z niego, ważne aby jedno miejsce przeznaczone na użytkownika nie było mniejsze jak szerokość jego ramion, czyli nie była mniejsza jak 45-50 cm a głębokość nie mniejsza jak długość ręki od początku palców do łokci, czyli także około 45-50 cm, taki stół drewniany nowoczesny zaspokoi nasze potrzeby.

 

 

stół drewniany na zamówienie stolarz wrocław

 

Jakie drewno wybrać do wykonania wyrobu?

 

Najprzedniejsze będzie stabilne wymiarowo. Dobrym sposobem jest wykonanie płyt z drewna klejonego poprzecznie, da nam te rozwiązanie dużej stabilności wymiarowej, stół drewniany nowoczesny będzie także przez to wygodniejszy. Można także zastosować płytę stolarską lub sklejkę jako część nośną a następnie dokleić uprzednio przygotowane deseczki, obłóg lub okleinę drewnianą. Stół drewniany wrocław.

 

Wysuwanie stołu.

 

Aby nasz stół drewniany nowoczesny lekko się rozsuwał, warto zainwestować w dobry mechanizm. Mamy na rynku pokaźną paletę prowadnic do stołów. Jednakże jeśli ktoś szanuje tradycje, może wykonać prowadnicę samodzielnie, oczywiście z drewna.

 

nowoczesny stół z drewna stolarstwo wrocław

 

Zabezpieczanie powierzchni.

 

Nic tak nie psuje całej pracy jak niewłaściwe zabezpieczenie powierzchni wszystkich części i zespołów stołu.

 

Bardzo wskazanymi pokryciami blatulakiery oraz oleje twarde.

 

 

Nasz stół drewniany nowoczesny będzie najlepiej chroniony przez powłoki lakiernicze, gdy będzie ich stosunkowo dużo. Nie warto oszczędzać na tanich pokryciach, nie dadzą one nam właściwej twardości powłok.

 

Pięcio czy sześciokrotne nanoszenie da nam pewność na lata. Stół drewniany wrocław.

 

 

 

Kategorie wpisu: Meble drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz