Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Jak wykonać wysoce trwałą zabudowę barową?

2018-07-18 08:49:15, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedłożę w jaki sposób można przejść do wykonywania zabudowy barowej z drewna.

 

Jak już wspominałem we wcześniejszych wpisach, wstępem do całej pracy jest zaplanowanie czynności, dobór materiałów oraz stworzenie szkiców lub rysunków technicznych.

 

Zabudowa barowa z drewna, którą miałem okazję wykonywać, musiała być wykonana tak, aby warunki nie powodowały jej szybkiego zużycia. Kłopotem w miejscu osadzania zabudowy barowej z drewna, był wysoki stopień zawilgocenia powietrza.

 

Jak ogólnie wiadomo, materiał drzewny jest tak stworzony, iż posiada w swojej strukturze wodę, częściowo ją oddając, częściowo pobierając. W naszym przypadku koniecznością było tak zabezpieczyć wszystkie części zabudowy barowej z drewna, aby jak najbardziej zmniejszyć pochłaniane wilgoci.

 

Może wróćmy do wytwarzania samej zabudowy barowej z drewna.

 

Bardzo istotną czynnością przed rozpoczęciem wytwarzania zabudowy barowej z drewna, jest obmiar. Do pomiarów możemy użyć taśmy mierniczej lub metrówki zwijanej, szkicownika oraz ołówka.

Na podstawie wymiarowania, jesteśmy w stanie oszacować z dużą pewnością zużycie materiałów.

 

Nasza zabudowa barowa z drewna, będzie się składała z różnych podzespołów. Będą w niej półki, szafki, regał oraz blaty: wydawczy oraz robocze.

 

Jako, iż sama restauracja nie jest prostokątna a ma kształt łuku, przeto i bar bedzie odzwierciedlał owy. Nasza zabudowa barowa przyjmie taki wygląd.

 

Materiał jaki zaspokoi oczekiwania zamawiającego, użyty do wytworzenia zabudowy barowej z drewna, jest sam w sobie zabezpieczony przed wzmożoną chłonnością. Sklejka, którą wykorzystamy do prac, jest także odpowiednio wzmocniona powierzchniowo.

 

Przejdźmy do wyrobu zabudowy barowej.

 

Zaczynamy od baru głównego. Układamy odpowiednią ilość płyt na powierzchnię baru a nastepnie wstępnie docinamy czoła pod zadanym kątem. W ten sposób docięte płyty układamy na styk czołami do siebie a następnie obrysowujemy obustronnie, przenosząc łuki baru.

 

Oczywiście trzeba pamietać, iż zabudowa baru, musi być odpowiednio szersza niż on sam, zatem po obrysie, przerzucamy ustalony wymiar, powiększony o ustalony z zamawiającym. Warto także pamiętać o odpowiednim nadmiarze, podczas wycinania łuku w przyszłym blacie. Po wycięciu, przygotowujemy listwę, którą osadzamy w odpowiedniej odległości od krawędzi cięcia, tak aby móc wyrównać powierzchnię boczną, do której później przykleimy listwę czołową blatu baru.

 

zabudowa baru restauracyjnego wrocław stolarz

 

Do równania użyjemy frezarki górnowrzecionowej.

 

Po wykonaniu wszelkich czynności, przechodzimy do oklejania obustronnego naszego baru z drewna.

 

W następnym wpisie ciąg dalszy wytwarzania zabudowy barowej z drewna.

 

Kategorie wpisu: Zabudowy z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz