Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Jak złączyć tralki z poręczą w schodach?

2017-03-03 09:52:10, komentarzy: 0

Witam serdecznie

 

Aby scalić tralki z pochwytem, koniecznym jest spasowanie ich. Pierwszym krokiem jest zespolenie słupów do duszy schodów oraz domierzenie samego pochwytu  a nastepnie złączene go ze słupami.

Teraz zabieramy się do pasowania tralek. 

 

W poprzednim wpisie przedstawiłem sposób wykonania gniazd pod kołki na osadzenie tralek od dołu.

 

Gdy już mamy dolne gniazda, zaczynamy przymiarki do pochwytu powyżej. Do tej czynności przyda się dokładna i niewielka poziomica. Zaczynając od góry lub od dołu schodów, przykładamy tralkę do pochwytu, ustalamy pion i na tylną część słupka nanosimy cienkim ołówkiem kreską.

 

Docinamy tak zaznaczoną tralkę i przymierzamy, czy aby jakaś fuszerka nam się nie wdarła:) Jeśli wszystko zgodnie osadzone, rozmierzamy kolejną tralkę. Po ukończeniu przysposabiania ich, na górnym zacięciu, które jest wykonane pod kątem, wyznaczamy środek i przygotowujemy gniazdo na znacznik.

 

Gdy mamy tralkę osadzoną wstępnie w gnieździe dolnym, mocno dociskamy górną część tralki do dolnej powierzchni pochwytu aby odznaczyć punkt wiercenia pod gniazdo kołka, który osadzimy w tralce. Tak przygotowaną tralkę z kołkiem wciskamy w gniazdo, porządnie dociskając.

 

Oczywiście są jeszcze inne sposoby przytwierdzania słupków ale jak mawiają starożytni stolarze: Masz głowę to kombinuj.

 

balustrada drewniana na zamówienie wrocław fabryczna

 

Pozdrawiam

Andrzej

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz