Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Nauka stolarstwa, krok po kroku. Kursy stolarskie.

2021-11-08 17:01:48, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawimy krok po kroku planowanie wyrobu.

 

Na osnowie prac naszych kursantów, ukażemy państwu poszczególne etapy prac związanych z wyrobem zadanego wytworu stolarskiego.

 

W naszych wcześniejszych wpisach poruszaliśmy ważny wątek, mianowicie, dobór odpowiedniego surowca drzewnego.

 

Było to zupełnie istotne na poziomie powstępnym, czyli podjęciu decyzji przez zamawiającego.

 

W obecnej sytuacji, gdy nie posiadamy nijakiego zapotrzebowania klientowskiego, możemy się skupić w detalach, na planowaniu samego wyrobu. Kurs stolarski.

 

Jako, iż odbywamy kurs stolarski, który z nazwy jest tylko podstawowy, zwrócimy uwagę na skomponowaniu czy też zaprojektowaniu wytworu.

 

Najsamprzód kursanci otrzymują kartkę z jakimkolwiek pisakiem, niewątpliwie trzymając się pewnych zasad, winien być to przynajmniej ołówek stolarski:)

 

Najprostszym sposobem będzie wymyślenie na poczekaniu, najprostszej formy na powyższej.

 

Bez szczególnego wysiłku szkicujemy odręcznie żądany przedmiot, nanosząc istotne wymiary, stosujemy do tego oczywiście rzut przestrzenny. Nazwiemy go w dalszej częsci artykułu. Kurs stolarski.

 

Proponujemy aby pomysł na drewniany wyrób zaczerpnąć z geometrii płaskiej.Dobrym przykładem będzie: prostokąt, romb, trapez, trójkąt.

 

kurs stolarski- jak skutecznie i dokładnie wykonywać projekty

 

Po naniesieniu szkicu pomysłu na papier i po zwymiarowaniu, w odpowiedniej skali przenosimy wszystkie figury na płaszczyznę stołu lub blatu, na którym pracujemy. Kurs stolarski.

 

Jak widać na załączonym zdjęciu, mamy prócz samego kształtu wyrobu, także pionowe linie. Kurs stolarski.

 

Czym one są?

 

Powyższe linie są rzeczywistym odzwierciedleniem elementów graniakowych; tu deszczułek, z których wykonamy założony wyrób. Kurs stolarski.

 

Rysunki tego typu pozwalaja już na precyzyjne przygotowanie rachunku zużycia surowca do obróbki zasadniczej.

 

W kolejnym kroku rozmierzamy długości poszczególnych "kantówek" aby dokałdnie móc ustalić długość potrzebnego drewna. Kursy stolarskie.

 

Zazwyczaj pracujemy na tarcicy stolarskiej o grubości 50 mm brutto. Po podstawowej obróbce, czyli przygotowaniu deski do rozkroju właściwego, grubość tarcicy zazwyczaj utrzymuje grubość od 45 do 48 mm.

 

Jak najlepiej przygotować rozkrój wzdłużny aby zmniejszyć straty na obróbkę?

 

Najprościej unaocznimy to na poniższym zdjęciu:

 

kurs stolarski- szacowanie kosztów i kosztorysowanie wyrobu

 

Na fotografii widzimy trzy prostokąty, przylegające do siebie. Przedstawiają one ni mniej nie więcej jak założony wymiar netto oraz brutto.

 

Pierwszy prostokąt to nasza gotowa netto kantówka, ma ona zapisaną liczbę 20 nad czołem, liczba owa oznacza nam w milimetrach grubość deszczułki. Kurs stolarski.

 

Kolejny, o wiele mniejszy prostokąt, wskazuje na ubytek drewna, zamienionego bezpośrednio w skrawki, podczas rozkroju piłą. W zależności od grubości piły, ujmujemy tę stratę w mm. W naszym wypadku jest to 2,7 mm.

 

Trzecią ostatnią figurą jest zaznaczenie bezpośredniego naddatku na dalszą obróbkę struganiem i szlifowaniem. Kurs stolarski.

 

Wniosek z powyżego zdarzenia jest następujacy: przy wymiarze brutto 24,7 mm, po pełnej obróbce, jest wysoce prawdopodobne, iż otrzymamy część surową o wymiarze nominalnym 20 mm.

 

Po wykonaniu powyższej operacji, przechodzimy do łączenia ze sobą surowca poprzez klejenie.

 

kurs stolarski- spajanie drewna klejem stolarz wrocław

 

 

Kurs stolarski w Stolarstwo Rękodzielnicze.

 

W następnym wpisie opowiemy o rysunku technicznym, odręcznym, przekrojach i rzutach przestrzennych oraz na płaszczyznę.

 

Znajomość rysunku technicznego jest zupełnie nieodzowna w pracy stolarza.

 

Zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz