Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

O dłutowaniu i dłutach

2017-07-15 11:21:52, komentarzy: 0

Praca dłutami, jak da się zauważyć jest już nieco zapomniana w pracy stolarza. Na szczęście snycerze oraz rzeźbiarze niczym innym niemalże nie pracują. Kurs stolarski.

 

Może kilka słów o obróbce dłutem

 

Z  definicji dłutowaniem nazywamy czynności dłutem w wielu pracach stolarskich. Dłutem możemy wykonać: połączenia czopowe, wczepowe, zapłetwienia, możemy dłutować gniazdo w ramiaku skrzydła drzwiowego na zamek lub do osadzenia zawiasu, do prac tokarskich, jak już wyżej wspomniano do prac rzeźbiarskich, do wykonywania wgłębień i wyżłobień w trudno dostępnych miejscach. Kurs stolarski.

 

Kilka wiadomości na temat rodzajów dłut

 

Dłuta dzieli się przede wszystkim podług rzemiosł. Rozpoznajemy dłuta stolarskie, ciesielskie, kołodziejskie, tokarskie i rzeźbiarskie

 

Oto podział dłut stolarskich i tokarskich

 

  • Dłuta stolarskie płaskie z ostrymi krawędziami mają szerokość od 4 do 50 mm. Krawędź tnąca prosta prostopadła do osi dłuta.

 

  • Dłuta stolarskie płaskie z załamanymi krawędziami, krawędź i szerokości takie same jak powyżej.

 

  • Dłuta stolarskie żłobaki mają szerokość od 6 do 36 mm, krawędź tnąca to rynienka, służą do wykonywania rowków półokrągłych.

 

  • Dłuta tokarskie ręczne płaskie mają szerokość od 6 do 50 mm, a krawędź tnąca jest pod kątem 70 stopni. Wyróżnia się prawe i lewe.

 

  • Dłuta tokarskie żłobkowe, wymiary jak powyżej, krawędź tnąca o kształcie wygiętym.

 

Wśród dłut jakimi się posługuje, na uwagę zasługują także dłuta rzeźbiarskie i pośród nich wyróżniamy: żłobaki, rowaki, łężyki oraz kąciaki. Kurs stolarski.

 

 kurs stolarski nauka dłutowania stolarz wrocław

 

Dłutem pracuje się dwojako, mianowicie poprzez pobijanie pobijakiem oraz przez wciskanie ręką (dłubanie i rzeźbienie).

 

Jak dłutować?

 

Aby dokładnie wykonać swoją pracę, warto nanieść na drewno linie zwane traserskimi i bezpośrednio od nich dokonywać dzieła. Kurs stolarski.

 

Drewno wybieramy poprzez zdecydowane wbicie w nie dłuta.

 

Najprostszym spososbem jest zagłebienie się plaską stroną żelazka a nastepnie od czoła pobijanie pod kątem.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz