Witam serdecznie
W dzisiejszym wpisie przedłożę nieco wiedzy na temat podstawowych wad drewna stolarskiego.
Jak pewnie się państwo domyślają, pierwociną dla stolarza jest sęk, najczęściej ten nadpsuty, zepsuty oraz wypadający.
Jak sobie z nim poradzić?
Aby dokonać naprawy miejsca gdzie ów występuje, najlepiej go usunąć. Posiadając proste narzędzia, wiertarkę oraz wiertło z sednikiem o właściwej średnicy, rozwiercamy sęka. Aby wypełnić miejsce po nim, używamy uprzednio przygotowanej zaprawki lubo też kołka. Wskazane jest aby gniazdo na zaprawkę było nieco większe niż sam sęk, ponieważ są one szczególnie mocno żywiczne a jak wiadomo do żywicy trudno się klei.
Oczywiście nie zawsze i nie w każdym miejscu twór ten jest wadą. Niektórzy miłośnicy drewna wręcz zdecydowanie zabraniają jego usuwania, twierdząc, że jest to dusza drewna.
Jest to prawdą. Ale w wyrobach, w których sęk mógłby zagrażać jakości ich, koniecznie winno się go usunąć.
Kolejną wadą drewna stolarskiego jest pęcherz żywiczny.
Występuje przeważnie tam gdzie podczas wzrostu drzewa działają naprężenia i pęknięcia słojów powodowane przez wiatr.
Jak usunąć tę wadę?
Jest kilka sposobów aby poradzić sobie z tym zjawiskiem. Najpierwsze to wybranie żywicy, przemycie rozcieńczalnikiem, przetarcie oraz wypełnienie przednią szpachlą.
Wtóry, czynności jak powyżej oraz sastosowanie wklejki z dobieraniem rysunku. Trzeci, to usunięcie poprzez wycięcie miejsca z pęcherzem w drewnie.
To co czasem jest pięknem z wyglądu podczas obróbki skrawaniem to koszmar:)
Mowa o zawojach.
Ta wada, choć niewątpliwie artystyczna, powoduje często tak zwane wyłupy podczas równania czy też strugania grubościowego deski.
Powstają w procesie narastania drewna w pobliżu sęków. Ich cechą szczególną to symetrycznie ułożone słoje w kształcie łezki.
Drewno zawojowe jest ułożone w wielu kierunkach, dlatego też jego obróbka powinna następować bardzo powoli i na szczególnie dobrze ostrzonych narzędziach skrawających.
W kolejnym wpisie wyróżnię rodzaje sęków.
Dziękuję za uwagę i do nastepnego razu.
Skorzystałem ze zdjęć: www.pieknedrewna.pl oraz www.wikipedia.pl
Pozdrawiam
Andrzej