W dzisiejszym wpisie nieco wiedzy o podłogach drewnianych.
Podłogi drewniane dzielą się na podłogi białe, czyli podłogi z desek, podłogi z deszczułek (posadzki) oraz desek podłogowych wielowarstwowych (pływające lub klejonych).
Podłogi białe wykonuje się z tarcicy iglastej, posadzki wykonuje się z tarcicy liściastej twardej a podłogi wielowarstwowe są mieszane.
Podłogi z tarcicy iglastej dzielą się na podłogi ślepe, które stanowią podłoże do układania warstwy licowej, przeważnie posadzki drewnianej i na podłogi właściwe. Na podłogi ślepe stosuje się tarcicę nie obrabianą, dosuwając deski luźno do siebie i przybijając je gwoździami do legarów.
Podłogi właściwe z tarcicy iglastej składają się z części konstrukcyjnych, tj. legarów i deskowania oraz elementów pomocniczych wykończeniowych, do których zaliczamy: listwy podłogowe przyścienne, listwy podłogowe działowe, deski cokołowe i progi drzwiowe drzwiowe wpuszczane lub nakładane.
Zasadniczą częścią podłogi drewnianej jest deskowanie przymocowane do legarów.
Legary układa się na stropach lub podłożach. Legarem nazywamy krawędziaka o przekroju prostokątnym.
Wymiary legarów zależą od grubości deskowania i wynoszą 38 do 50 mm a szerokości od 63 do 100 mm.
W podłogach wiejskich wymiary legarów mogą być większe. Odległości między legarami (rozstawy osiowe) wynoszą odpowiednio od 50 do 70 cm.
Zapraszam do kolejnego wpisu, omówimy w nim szczegóły wymiarowe, sposoby deskowania i inne.