Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Podłogi drewniane

2017-07-23 09:35:05, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie nieco wiedzy o podłogach drewnianych.

 

Podłogi drewniane dzielą się na podłogi białe, czyli podłogi z desek, podłogi z deszczułek (posadzki) oraz desek podłogowych wielowarstwowych (pływające lub klejonych).

 

Podłogi białe wykonuje się z tarcicy iglastej, posadzki wykonuje się z tarcicy liściastej twardej a podłogi wielowarstwowe są mieszane. 

 

Podłogi z tarcicy iglastej dzielą się na podłogi ślepe, które stanowią podłoże do układania warstwy licowej, przeważnie posadzki drewnianej i na podłogi właściwe. Na podłogi ślepe stosuje się tarcicę nie obrabianą, dosuwając deski luźno do siebie i przybijając je gwoździami do legarów.

 

Podłogi właściwe z tarcicy iglastej składają się z części konstrukcyjnych, tj. legarów i deskowania oraz elementów pomocniczych wykończeniowych, do których zaliczamy: listwy podłogowe przyścienne, listwy podłogowe działowe, deski cokołowe i progi drzwiowe drzwiowe wpuszczane lub nakładane.

 

podłogi drewniane na wymiar stolarz wrocław

 

Zasadniczą częścią podłogi drewnianej jest deskowanie przymocowane do legarów. 

 

Legary układa się na stropach lub podłożach. Legarem nazywamy krawędziaka o przekroju prostokątnym.

 

Wymiary legarów zależą od grubości deskowania i wynoszą 38 do 50 mm a szerokości od 63 do 100 mm.  

 

W podłogach wiejskich wymiary legarów mogą być większe. Odległości między legarami (rozstawy osiowe) wynoszą odpowiednio od 50 do 70 cm.

 

Zapraszam do kolejnego wpisu, omówimy w nim szczegóły wymiarowe, sposoby deskowania i inne.

Kategorie wpisu: Podłogi drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz