Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Połączenia i złącza stolarskie

2017-08-26 09:14:13, komentarzy: 0

 

W dzisiejszym wpisie opowiemy sobie o połączeniach stolarskich.

 

Łączenie elementów w podzespoły i podzespołów w gotowy wyrób wymaga stosowania różnego rodzaju złącz i łączników.

 

Złącze stolarskie stanowi konstrukcję drewnianą wykonaną na łączonych elementach, łączniki zaś są wykonane z metali lub tworzyw sztucznych i stanowią okucia. Połączenia za pomocą złącz stolarskich są na ogół stałe, a niekiedy rozbieralne.

 

Natomiast połączenia za pomocą łączników są na ogół rozbieralne. W stolarstwie meblowym złącza są na ogół klejone, w stolarstwie zaś budowlanym wszystkie złącza narażone na działanie czynników zewnętrznych są na ogół wzmacniane. 

 

Dzielimy je na:

 

Złącza stolarskie wzdłużne

 

Są to złącza, których powierzchnia przylegania elementów przebiega wzdłuż włókien drewna. Łączenie takie stosuje się przy poszerzaniu lub pogrubianiu części drewnianych.

 

kursy stolarskie rodzaje połączeń

 

 

Złącza stolarskie czołowe

 

To rodzaj łączeń, których powierzchnia przylegania elementów przebiega w poprzek włókien i stosuje się je na długość. Stosujemy je do zwiększania długości.

 

złącze stolarskie wzdłużne czołowe 

 

Kątowe płaskie

 

W ten sposób łączymy elementy pod kątem prostym w jednej płaszczyźnie. Ten typ występuje podczas spajania konstrukcji szkieletowych i ramowych.

 

Półkrzyżowe płaskie

 

Występują podczas łączenia przekroju podłużnego jednego elementu z przekrojem poprzecznym drugiego. Występuje w szkieletach i ramach.

 

Kątowe ścienne wzdłużne

 

Ten rodzaj złączy spala dwa elementy wzdłuż przekrojów podłużnych, przy czym powstaje kąt dwuścienny. Występuje najczęściej w konstrukcjach skrzyniowych.

 

Kątowe ścienne czołowe

 

Powstaje poprzez zjednanie dwóch części wzdłuż przekrojów poprzecznych, występuje w skrzyniach.

« powrót

Dodaj nowy komentarz