Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Poręcze drewniane

2017-08-16 10:44:49, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie nieco wiedzy na temat poręczy z drewna.

 

Pochwyty stosuje się głównie na balustradach schodów. Do niedawna poręcze drewniane wykonywano wyłącznie z drewna twardego, głównie liściastego, jak dąb lub jesion, rzadziej buk. Obecnie dość często stosuje się wykładanie poręczy drewnianych tworzywami sztucznymi. Poręcze drewniane posiadają kształ umożliwiający uchwycenie ich ręką w czasie wchodzenia po schodach.


Chociaż  poręcze mogą być różnego kształtu, to jednak zawsze wierzch poręczy ma kształt owalny.  Poręcze drewniane składają się z segmentów prostych i krzywych. Krzywe segmenty są stosowane na zakrętach schodów. Części proste wykonuje się w zakładzie zgodnie z żądanym profilem, a na budowie tylko się je montuje oraz wykończa.

 

poręcze drewniane wrocław

 

Pochwyty z drewna mocuje się za pomocą kołków lub wkrętów, natomiast części krzywe poddaje się zgrubnej obróbce w stolarni, a wykończa na budowie. Na budowie wykonuje się też złącza, zamocowuje elementy do balustrady i dopiero wtedy nadaje się im właściwy kształt przez obróbkę ręczną tarnikami, strugami oraz papierami ściernymi.

 

Pochwyty są ze sobą łączone na złącza stolarskie klejone a także bardzo często na kołki. Przy schodach drewnianych całe balustrady są drewniane. Poszczególne segmenty balustrad są łączone wtedy słupkami. Poręcze drewniane łączy się ze słupkami na czopy. Wykończa się je najczęściej przez malowanie lakierami, farbami pełnokryjącymi oraz poprzez barwienie.


Kategorie wpisu: Zabudowy z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz