Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Posadzka drewniana

2017-08-05 09:45:45, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawię państwu wiedzę na temat posadzek z drewna.

 

Posadzka drewniana w odróżnieniu od podłógi deskowej, układa się z deszczułek posadzkowych z twardego drewna liściastego lub z płyt posadzkowych.

 

Deszczułki układa się zarówno na ślepej podłodze, jak i na podłożu betonowym, płyty zaś posadzkowe układa się przeważnie na ślepej podłodze.

Do ślepej podłogi zarówno deszczułki jak i płyty przybija się gwoździami, do podłoża zaś betonowego deszczułki mocuje się na kleje.

 

Posadzka drewniana-płyty posadzkowe

 

Rozróżnia się płyty lite i płyty klejone. Wszystkie płyty posadzkowe mają kształt kwadratu o boku 300 do 800 mm. Spotyka się również płyty o większych wymiarach.

 

Posadzka drewniana jest wykonywana z deszczułek posadzkowych przez sklejanie ich w kwadrat. Do tego celu używa się deszczułek posadzkowych ze złączem wpustowo-wypustowym. Deszczułki posadzkowe układa się podług ustalonego wzoru, na przykład w mniejsze kwadraty, w szachownicę i po sklejeniu okleja się listwami zewnętrznymi o tej samej grubości co deszczułki.

 

podłogi z drewna stolarz wrocław

 

Listwy zewnętrzne łączy się w narożach przeważnie na czopy, tak że całość po oklejeniu stanowi mocną konstrukcję.

 

Grubość płyt litych wynosi przeważnie 19 i 22 mm.

 

Niekiedy w licową stronę płyty litej wkleja się wstawki kolorowego drewna podług odpowiedniego wzoru.

Posadzka drewniana nabiera wtedy znamion artystycznych.

 

posadzka drewniana stolarz wrocław

 

Płyty oklejane otrzymuje się przez naklejeni na płytę ślepą, wykonaną z drewna iglastego, cienkiej warstwy twardego drewna liściastego. Płyta ślepa stanowi zasadniczą konstrukcję zapewniającą sztywność i wytrzymałość płyty.

 

Część wykładzinowa daje odpowiedni wygląd zewnętrzny oraz warstwę pracującą na ścieranie.

 

Płytę ślepą skleja się z listew ujętych w ramę połączoną w narożach na czopy. Posadzka drewniana jest wtedy utworzona na lata.

 

Płyta ślepa musi być dokładnie obrobiona i musi mieć odpowiednie wymiary. Na płytę nakleja się kawałki deseczek o grubości 6-8 mm z różnych krajowych i egzotycznych gatunków drewna, układając je w przeróżne wzory.

 

Kategorie wpisu: Podłogi drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz