Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Przykład wyrabiania zydla tapicerowanego

2022-03-24 22:22:04, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy państwu, krok po kroku, wyrób zydla z drewna dębowego, z wykończeniem miękkim tapicerskim.

 

Nie jest to zamówienie klienta, natomiast wprawka szkoleniowa podczas nauki tapicerowania. Meble tapicerowane.

 

Na tym etapie, jak zazwyczaj wybieramy odpowiedni surowiec stolarski. Na pierwszy rzut idzie drewno dębowe, suche.

 

Po przygotowaniu szkiców i wstępnym kosztorysie, przechodzimy do trasowania i rozmierzania poszczególnych częścin wyrobu. Ważne aby surowiec był bez wad. Oczywiście dopiero wstępny rozkrój zweryfikuje nam stan rzeczywisty drewna.

 

Pamiętamy aby na każdy etap obróbki zastosować odpowiednie nadmiary na obróbkę wstępną, właściwą i wykończającą.

 

Po rozkrojach i dalszych czynnościach obróbczych, przechodzimy do przygotowywania zasadniczych powłok tapicerskich. Meble tapicerowane.

 

Aby dobrze przygotować siedzisko powinniśmy przygotować odpowiednią warstwę sprężystą, w naszym przypadku będzie to pianka wysokoodbojna, poliuretanowa o symbolu T 25.

 

Jako, iż siedzisko jest jednocześnie warstwą nośną sztywną, nie stosujemy na nią żadnych powłok jedynie przymocowujemy za pomocą zszywacza tapicerskiego, po uprzednim przygotowaniu pianki, do powierzchni bocznej siedziska. Meble tapicerowane.

 

Kurs stolarski stolarz wrocław

 

Piankę, gwoli wzmocnienia, możemy dodatkowo przytwierdzić klejem tapicerskim. W sprzedaży są zarówno tradycyjne do aplikacji packami lub pędzlami oraz nanoszone natryskiem.

 

Kurs stolarski stolarstwo wrocław

 

Po przytwierdzeniu pianki do powierzchni bocznej siedziska, przygotowujemy owatę, która pozwoli nam wygodniej i łatwiej stosować kolejne warstwy tapicerskie. Owata zmiękcza oraz wyrównuje wszelkie nierówności, które mogą powstać podczas wstępnej pracy z pianką. Meble tapicerowane.

 

kursy stolarskie przyuczające do zawodu stolarz wrocław

 

Po osadzeniu owaty, także do bocznej powierzchni siedziska zydla, przechodzimy do wycinania i przymierzania tzw. tkaniny białej lub warstwy wyściełającej wewnętrznej. Ta powłoka będzie nam służyła jako zabezpieczenie przed rolowaniem owaty i usprawni naciąganie warstwy wyściełającej tkaniną wierzchnią. Meble tapicerowane.

 

nauka renowacji mebli tapicerowanych kurs stolarski

 

Gdy mamy już osadzoną tkaninę wewnętrzną, przystępujemy do przygotowywania tkaniny obiciowej. W naszym przypadku będzie to tkanina kanwowa o bardzo gęstym, welurowym tkaniu. Tego typu tkaniny wierzchnie, są wysoce odporne na długotrwałe użytkowanie. Według próby tzw. cyklu Martindale'a, tego typu tkaniny wykazują się wysoką odpornością na ścieranie. Choć nie tylko. Meble tapicerowane.

 

nauka naprawy mebli tapicerowanych stolarz wrocław

 

Przed nami ostatnie prace tapicerskie. Jeśli wykonalismy wszystkie etapy prac solidnie i niespiesznie, uzyskaliśmy doskonałej jakości wyrób tapicerowany. Rzemieślnicza praca ma to do siebie, że zazwyczaj jest wykonywana na wieloletnie użytkowanie.  Meble tapicerowane.

 

kursy stolarskie-naprawy tapicerskie stolarz wrocław

 

Jak widać na zdjęciu, robota wyszła całkiem zadowalająco. Jako przykład, pewnie będzie długo służyła. Dowiedzieliśmy się z pewnego źródła, iż będzie podstawą dla antycznej figurki. Odpowiedni, wygodny, mebel, dla zacnej postaci. Meble tapicerowane.

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz