Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Rozmierzanie i wyrób schodków drabiniastych na antresolę

2019-03-23 19:04:29, komentarzy: 0

 

 

Witam serdecznie

 

W dzisiejszym wpisie przedstawię przygotowania do wyrobu schodków drabiniastych z ultra rewelacyjnej sosny.

 

Surowiec wybrany, obmiar dokonany, trza przejść do rzeczy. Nie będę wspominał o wybieraniu drewna, wspominam o tym od dwóch lat, od dzisiaj już nie będę:)

 

Szanowni, zamawiająca stwierdziła, iż chce mieć schody do miejsca, które możemy swobodnie nazwać dziurą w ścianie, dla niewtajemniczonych antresolą.

Po godzinach ustaleń, tara! Jest projekt jest zatwierdzenie, działamy.

 

Schodki drabiniaste są drobne, nieco subtelne o naprawdę ładnym rysunku.

 

Jak zwykle, jak zawsze pracę nad wyrobem zaczęliśmy od przygotowania dokumentacji a właściwie szkiców odręcznych. Po tylu latach naumieliśmy się planować, szybko, skutecznie oraz szybko i skutecznie.

 

Kartki przyjęły nasz bazgroły, w sumie nikt inny ich nie widzi, na szczęście, pewnie posądzono by nas o jakoweś czarostwa. Dobrze teraz na poważnie.

 

Obliczyliśmy ile materiału nam jest potrzebne do tego aby schodki drabiniaste wykonać.

 

Oczywiście aby schodki drabiniaste były bezpieczne, warto założyć odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa, to znaczy znać wytrzymałość elementu na ścinanie przy zadanej grubości.

 

Przyjęliśmy grubość boków na 2,5 cm, stopni takoż, po przeprowadzonych próbach, założenia teoretyczne zgadzały się z rzeczywistą wytrzymałością, stopień schodków zniósł do zerwania 183 kg, można po nich spokojnie skakać. 

 

Boki przygotowane na surowo, oczywiście z nadmiarem na obróbkę, zatem przejdźmy do rozmierzania miejsc na stopnie.

 

 

schodki drabiniaste drewniane stolarz wrocław krzyki

 

 

Powyższe zdjęcie pokazuje nam prosty przyrząd, którym możemy bardzo dokładnie rysować linie pomocne przy rozmierzaniu podziałów stopień-przestrzeń pomiędzy stopniami.

 

Przy zastosowaniu prostej arytmetyki osiągami zamierzony cel, schodki drabiniaste, krok po kroku stają się.

 

Po naniesieniu uprzednio wszystkich linii, jak to zobrazuje kolejne zdjęcie, przystępujemy do znaczenia miejsc osadzania stopni, oczywiście wcześniej poczyniliśmy gniazda na kołki, w które będą wsadzane znaczniki.

 

Bez precyzji nasze schodki drabiniaste nie będą ani wytrzymałe ani ładne. Schodki drabiniaste.

 

schodki na antresole  stolarz wrocław

 

Gdy już dokładnie osadziliśmy stopnie w jednym boku, wszystkie czynności wykonujemy jeszcze raz, przekładając przyrząd na drugi bok, schodki drabiniaste w połowie surowej gotowizny. Kolejnym etap wyrobu jest zespolenie podzespołów stopni wraz z policzkami schodków, poprzez klejenie.

 

Schodki drabiniaste  muszą być naprawdę solidnie sklejone, od tego zależy ich sztywność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

 

schody na antresolę na wymiar stolarz wrocław klecina

 

 

Gdy po odczekaniu od kilku godzin do jednego dnia, mamy schodki sklejone, możemy przejść do wykończania ich. W naszym wypadku będzie to olej meblowy, jak ekologia to ekologia.

 

Ps. Gdy będą państwo kleić, proszę pamiętać o trzymaniu kątów:) Niewłaściwe, uniemożliwią bezpieczne użytkowanie schodków drabiniastych.

 

Oto jak wyglądają schodki po wykonaniu.

 

trwałe i solidne schody na antresolę bibliotekę na wymiar stolarz wrocław

 

Nie będę obiecywał, iż niedługo się widzimy z nowym wpisem, w każdym bądź razie, dziękuję za uwagę i do następnego razu.

 

Sebastian

 

 

 

 

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz