Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Rozmierzanie schodów-zabieg

2017-02-24 09:37:19, komentarzy: 0

Witam

 

W poprzednim wpisie przedłożyłem garść wiedzy, jak spróbować własnymi siłami rozmierzyć prosty bieg schodów. 

Skończyłem na stworzeniu siatki. 

 

W tym wpisie zajmiemy się nieco bardziej złożoną czynnością wyznaczania części schodów drewnianych zwanych zabiegiem. Schody drewniane Wrocław.

 

Aby wykonać zabieg, warto rozpatrzyć ile zamierzamy mieć stopni zachodzących.

Zasada geometrii mówi nam o ciekawym zjawisku, mianowicie im więcej stopni w klin tym głębsze mogą być stopnie proste.

 

Oczywiście nie może być ich więcej niż stopni prostych, stworzylibyśmy wyrób, który  byłby dziwadłem. Schody drewniane Wrocław.

Przyjmuje się około 5-6 stopni zabiegowych na 10-9 prostych. Jak to wygląda w rzeczywistości?

 

Przejdźmy do sprawy.

 

Aby zacząć rozmierzać zabiegi na uprzednio przygotowanym rysunku siatki dla stopni prostych, musimy ustalić mniej więcej głębokość tych stopni.

Aby się wygodnie w miarę stąpało a nie spadało ze schodów, warto przyjąć bezpieczną głębokość na osi symetrii stopnia (na środku) mniej więcej 21 cm.

 

Istotą zabiegu jest praca na dwu płaszczyznach, ścianach, pod najlepiej kątem prostym (pobożne życzenie). Schody drewniane Wrocław.

 

Stosuję dwie metody ustalania, pierwsza to pomiar długości sumy wszystkich zabiegów na ścianie, podzielenie sumy na odcinki przy 5-6 stopniach oraz twierdzenie talesa przy 3 stopniach.

I tu zaczyna się co czyni mężczyznę stolarzem, domierzanie, ścieranie, domierzanie, ścieranie, wyszło. Cudnie.

 

Pierwszorzędna zabawa. Zajmuje to nieco czasu ale jaki człowiek jest szczęsliwy, że bez pomocy, skądinąd matematycznych programów, poradził sobie z tym zadaniem. Schody drewniane Wrocław.

 

Oczywiście aby dobrze wykonać wszystkie czynności obmiercze, warto przygotować sobie szablony. oprócz ściany potrzebujemy także "słupa", w którym węższe końcówki zabiegów osadzimy.

 

Jak ja to robię.

 

Ano, przygotowuję listewki, które posłużą mi za przymiary. Schody drewniane Wrocław.

Umieszczam je, wypoziomowane pomiędzy ścianą a słupem, nanosząc znaki.

Czynność powtarzam tyle razy ile akurat mam stopni.

 

Po wyznaczeniu miejsc na, w zależności czy będzie to konstrukcja stopni wpuszczanych w policzki czy też nakładanych na policzki, osadzenie stopni, biorę się do przygotowywania elementów surowych na boki schodów

 

ręczne rozmierzanie schodów samonośnych zabiegowych wrocław

 

Po wyrobieniu boków, osadzam je na ścianie, przenoszę wymiary ze ściany na policzki aby wyciąć kształtki na stopnie montowane z góry lub wybrać drewno z boków pod gniazda na stopnie i podstopnie. Schody drewniane Wrocław.

 

Nie jest to żaden szybki sposób. Do pracy używamy głowy i rąk, czasem także kalkulatora a na pewno poziomicy. Ileż radości i dumy osiągniemy z dobrego wyrobu, na pokolenia? Mnóstwo.

 

Tym optymistycznym zaznaczeniem, zapraszam do kolejnego wpisu.

O czym będzie?

 

Jak wyrobić tralki.

 

Zapraszam.

 

 

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz