Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Schody- ciąg dalszy

2017-01-17 08:39:39, komentarzy: 0

Witam ponownie.

 

W ostatnim artykule przedstawiłem państwu rodzaje schodów i pokrótce wyjaśniłem istotniejsze informacje.

 

Dzisiaj dokończę opisywanie kolejnych typów konstrukcyjnych schodów drewnianych oraz przejdziemy do wyboru drewna a także przedstawię państwu sposoby na upiększenie i zabezpieczenie powyższych.

 

Wiemy już o schodach drewnianych o prostym biegu, o schodach drewnianych zabiegowych o jednym i o dwu biegach, wiemy, że możemy zamówić lewe i prawe.

 

W miejscach o małej przestrzeni, gdzie standardowe schody drewniane nie zmieszczą się, można zastosować z powodzeniem schody okrągłe.

 

Oczywiście schody drewniane tego typu nie spełnią potrzeb w mieszkaniu, są raczej stosowane w pałacach, w kościołach, itp.

 

Wspaniałym przykładem schodów okrągłych są te użyte w wieży zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

 

Następnym przykładem schodów drewnianych, są schody rzymskie, często nazywane kaczymi, wyróżnia je nietypowa konstrukcja, mianowicie stopnie nie są jednej szerokości na całej swej długości.

 

Ten rodzaj schodów drewnianych dobrze się sprawdza przy wszelkiego typu antresolach. Do najznamienitszych form schodów drewnianych zaliczam tzw. gięte.

 

schody bejcowane dębowe na zamówienie wrocław

 

Zbudowane z łukowych części drewnianych, poddawanych obróbce klejenia krzywoliniowego, niejednokrotnie wykończane snycerką, stanowią szczególną ozdobę wnętrza.

 

Ostatnimi schodami o jakich napiszę, będą schody drewniane nowoczesne, tzw. dywanowe oraz półkowe. Schody drewniane dywanowe są konstrukcją litą, o jednorodnej bryle, nie wyróżniamy w nich stopni ani podstopni, istotnie przypominają dywan lub chodnik rozłożony na schodach.

 

Schody drewniane półkowe to minimalistyczny sposób scalenia poziomów wnętrza. Pojedyncze, grube stopnie osadzone w ścianie zapewniają bezpieczną komunikację. 

 

Mam nadzieję, że udało się państwu przebrnąć przez wszystkie powyższe informacje, jeśli tak, przejdziemy do tematu zabezpieczania i kolorowania drewna na schody.

 

Obecnie posiadamy wiele środków farbiarskich aby skutecznie odłączyć surową powierzchnię drewna naszych schodów z drewna. Wielu klientów ma dylemat, czy polakierować czy woskować a może nałożyć olej na schody drewniane?

 

Co wybrać?

 

Szanowni zamawiający, każda powłoka ma swoje wady i zalety.

 

Dawniej schody drewniane były pokrywane gorącą żywicą, która po wyschnięciu tworzyła nieliche zabezpieczenie.

 

Także używano olejów, gdy spostrzeżono, że nie przepuszczały wody. Kilka naniesień tworzyły solidną powłokę, tak zwany film.

 

Takie były zalety, a wady?

 

Cóż, żywica wreszcie po jakimś, niezbyt długim czasie, w miejscach o największym ciągu komunikacyjnym na schodach drewnianych, czyli na noskach oraz środku stopnia, ulegały szybkiemu wytarciu, co było widoczne.

 

Żywica była nazbyt gęsta aby wniknąć w strukturę drewna.

 

Przy olejach, wytarcia nie są już takie oczywiste, owszem, powierzchnia stopnia ulega wycieraniu ale nie w takim stopniu jak przy żywicy.

 

Tak więc już wiemy, iż oleje, nawet te, które nie wytwarzają grubej powłoki, radzą sobie.

 

Oleje do schodów drewnianych a stosowane obecnie, spełniają wszystkie wymogi, mianowicie są twardsze i wytwarzają powłokę, jednocześnie penetrują drewno w głąb.

 

Przedstawiłem państwu cechy oleju i kiedyś stosowanej żywicy, w nastepnym artykule co nieco o lakierach, bejcach oraz żywicach syntetycznych.

 

Zapraszam

 

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz