Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Skład chemiczny drewna

2017-09-29 09:49:17, komentarzy: 0

Każdy wie jak drewno wygląda, wiele osób rozpoznaje po zapachu gatunek, inni po budowie drzewa.

 

 

W tym wpisie zajmiemy się podwaliną, mianowicie opiszemy sobie chemiczne właściwości drewna.


W skład chemiczny drewna wchodzą tak zwane związki organiczne i związki nieorganiczne. Związki organiczne składają sie z następujących pierwiastków: węgla, tlenu, wodoru oraz azotu.

W drewnie znajduje się 49% węgla, 44% tlenu oraz około 6% wodoru, natomiast resztę dopełniają takie składniki jak azot i związki nieorganiczne, czyli ciała mineralne. W skład substancji mineralnych wchodzą wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, chlor, sód i inne.

 

 

rozkład związków chemicznych w drewnie

 

Pierwiastki węgiel, tlen i wodór tworzą związki organiczne.


Z nich otóż są zbudowane błony komórkowe drewna oraz ich zawartość. Do tych złożonych pod względem budowy związków należy celuloza (błonnik), ilościowo jest jej w drewnie od 40 do 60%. Drewno także składa się z substancji zwanej ligniną. 


Lignina, inaczej drzewnik, występuje u gatunków liściastych w ilości od 19 do 26%, natomiast u iglaków nawet 26 do 29%. W skład drewna wchodzą jeszcze inne pierwociny, takie jak: zywice, woski, tłuszcze, olejki eteryczne, garbniki.

 

Drzewa iglaste zawierają więcej celulozy, ligniny oraz smoły niż drzewa liściaste.


Od budowy i składu chemicznego drewna zależą jego właściwości techniczne. Dokładna znajomość powyższych, pozwala na właściwy dobór materiału do odpowiednich wyrobów oraz na ograniczenie wpływu ujemnych cech drewna stolarskiego. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz