Wątkiem przewodnim naszego dzisiejszego wpisu będzie wykonywanie wiaty z drewna sosnowego, zabezpieczanej szarą lakobejcą.
Jeden z naszych znamienitych zamawiających zwrócił się do nas z zapytaniem o wykonanie wiaty drewnianej na zewnątrz, w którym mógłby składować narzędzia ogrodnicze, podsuszać kęsy i pieńki drwa na opał oraz gdzie mógłby ustawić pojemniki na odpady. Taka wiata drewniana jest czasem nieodzowna.
Miejsce ustawienia składziku zostało przygotowane uprzednio przez firmę ogrodniczą wraz z osadzeniem kotw, do której mieliśmy umocować konstrukcję nośną wiaty drewnianej.Ustaliliśmy z klientem kolor oraz wielkość wiaty drewnianej. Czyż nie potrzebujemy aby wiata drewniana była na lata?
Następnie oszacowaliśmy koszt najodpowiedniejszych materiałów, z których miała zostać wzniesiona wiata drewniana. Po zatwierdzeniu przez zamawiającego warunków umowy i wpłaceniu zaliczki na obsługę zlecenia, przystapiliśmy do prac.
Jak zwykle w tym miejscu wspomnę o materiale.
Do poczynienia trwałej wiaty drewnianej warto wybrać takie tworzywo drzewne aby mogło służyć nawet kilkadziesiąt lat a nawet i więcej.
W przypadku tej pracy przysposobilismy drewno świerkowe ze zrośniętymi sękami, ładnymi jasnymi.
Oczywiście aby zacząć przygotowywanie całego zamierzenia, trzeba wiatę drewnianą dokładnie rozmierzyć.
Tak więc wszystkie części, podzespoły i zespoły rozmierzyliśmy i przeliczyliśmy.
Wiata drewniana zaczyna pojawiać się już nie tylko na kartach szkiców.
Idziemy do obróbki poszczególnych elementów.
Zaczynamy rozkrój wzdłużny oraz poprzeczny wszystkich belek na stojaki (słupy), krokwie, murłaty a także zwornice.
Roboty jest całe zatrzęsienie, ważne jest aby się nie pomylić przy mierzeniu zarówno sztuk a także długości i innych szczególnie ważnych wymiarów. Wiata drewniana wyłania się spod zębów tarczy.
Wszystkie części są wstępnie gotowe. Wymiary do jakich są przygotowane nazywamy wymiarami brutto, idzie tu o niewielki, kilkuprocentowy nadmiar na kurcz drewna podczas suszenia oraz istotny w dalszej obróbce wykończania. Wiata jest już niemalże gotowa w surowym stanie.
Po ostatecznym wykończeniu, przewozimy gotowe elementy na budowę. Przechodzimy do stawiania, na pierwszy ogień idą słupy następnie powały.
A następnie odeskowanie zewnętrzne i miecze przytwierdzone śrubami o samodociągu oraz zwiększonej odporności na kurcz drewna.
Trzeba pamiętać, iż w takich wypadkach stosuje się drewno suchozaładowcze, które może mieć wilgotność do 30 %, tak więc przewidzieć trzeba pewny skurcz materiału i dobrać takie łaczniki aby drewno zwyczajnie ich nie zerwało. Wiata drewniana na lata.
Wiata drewniana na składzik wielozadaniowy jest już postawiona, przed nami tylko osadzenie odeskowania i przygotowywanie dachu.
Wiata drewniana będzie posiadała dach zwany ze staropolska strzecha. Będzie się składała z płyt osb wodoodpornych, masy bitumicznej asfaltowej na bazie wody oraz papy wstepnego krycia. Do całości dojdą jeszcze odwodnienia jej poprzez rynny i rury spustowe. Wiata drewniana w pełnej krasie, niemalże.
Po osadzeniu wysztkich pozostałych częsci, czyli desek czołowych dachu, rynien oraz drzwi, wiatę uznajemy za skończoną.
Niebawem będą mogli państwo zaopatrzyć się we wiatę w naszym sklepie internetowym Stolarstwo Rękodzielnicze.