Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Stawianie wiaty drewnianej

2018-10-28 18:04:52, komentarzy: 0

Wątkiem przewodnim naszego dzisiejszego wpisu będzie wykonywanie wiaty z drewna sosnowego, zabezpieczanej szarą lakobejcą.

 

Jeden z naszych znamienitych zamawiających zwrócił się do nas z zapytaniem o wykonanie wiaty drewnianej na zewnątrz, w którym mógłby składować narzędzia ogrodnicze, podsuszać kęsy i pieńki drwa na opał oraz gdzie mógłby ustawić pojemniki na odpady. Taka wiata drewniana jest czasem nieodzowna.

 

Miejsce ustawienia składziku zostało przygotowane uprzednio przez firmę ogrodniczą wraz z osadzeniem kotw, do której mieliśmy umocować konstrukcję nośną wiaty drewnianej.Ustaliliśmy z klientem kolor oraz wielkość wiaty drewnianej. Czyż nie potrzebujemy aby wiata drewniana była na lata?

 

Następnie oszacowaliśmy koszt najodpowiedniejszych materiałów, z których miała zostać wzniesiona wiata drewniana. Po zatwierdzeniu przez zamawiającego warunków umowy i wpłaceniu zaliczki na obsługę zlecenia, przystapiliśmy do prac.

 

Jak zwykle w tym miejscu wspomnę o materiale.

 

Do poczynienia trwałej wiaty drewnianej warto wybrać takie tworzywo drzewne aby mogło służyć nawet kilkadziesiąt lat a nawet i więcej.

W przypadku tej pracy przysposobilismy drewno świerkowe ze zrośniętymi sękami, ładnymi jasnymi.

 

Oczywiście aby zacząć przygotowywanie całego zamierzenia, trzeba wiatę drewnianą dokładnie rozmierzyć.

Tak więc wszystkie części, podzespoły i zespoły rozmierzyliśmy i przeliczyliśmy.

Wiata drewniana zaczyna pojawiać się już nie tylko na kartach szkiców.

 

Idziemy do obróbki poszczególnych elementów.

 

Zaczynamy rozkrój wzdłużny oraz poprzeczny wszystkich belek na stojaki (słupy), krokwie, murłaty a także zwornice.

Roboty jest całe zatrzęsienie, ważne jest aby się nie pomylić przy mierzeniu zarówno sztuk a także długości i innych szczególnie ważnych wymiarów. Wiata drewniana wyłania się spod zębów tarczy.

 

Wszystkie części są wstępnie gotowe. Wymiary do jakich są przygotowane nazywamy wymiarami brutto, idzie tu o niewielki, kilkuprocentowy nadmiar na kurcz drewna podczas suszenia oraz istotny w dalszej obróbce wykończania. Wiata jest już niemalże gotowa w surowym stanie.

 

Po ostatecznym wykończeniu, przewozimy gotowe elementy na budowę. Przechodzimy do stawiania, na pierwszy ogień idą słupy następnie powały.

 

wiata drewniana stolarz wrocław

 

A następnie odeskowanie zewnętrzne i miecze przytwierdzone śrubami o samodociągu oraz zwiększonej odporności na kurcz drewna.

 

Trzeba pamiętać, iż w takich wypadkach stosuje się drewno suchozaładowcze, które może mieć wilgotność do 30 %, tak więc przewidzieć trzeba pewny skurcz materiału i dobrać takie łaczniki aby drewno zwyczajnie ich nie zerwało. Wiata drewniana na lata.

 

wiata drewniana na wymiar stolarz wrocław

 

Wiata drewniana na składzik wielozadaniowy jest już postawiona, przed nami tylko osadzenie odeskowania i przygotowywanie dachu.

 

Wiata drewniana będzie posiadała dach zwany ze staropolska strzecha. Będzie się składała z płyt osb wodoodpornych, masy bitumicznej asfaltowej na bazie wody oraz papy wstepnego krycia. Do całości dojdą jeszcze odwodnienia jej poprzez rynny i rury spustowe. Wiata drewniana w pełnej krasie, niemalże.

 

wiata drewniana stolarstwo wrocław

 

Po osadzeniu wysztkich pozostałych częsci, czyli desek czołowych dachu, rynien oraz drzwi, wiatę uznajemy za skończoną.

 

składzik gospodarczy z drewna stolarz wrocław

 

 Niebawem będą mogli państwo zaopatrzyć się we wiatę w naszym sklepie internetowym Stolarstwo Rękodzielnicze.

 

Kategorie wpisu: Zabudowy z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz