W dzisiejszym wpisie przedłożę państwu istotną wiedzę do zgrodzenia balustrady balkonowej z drewna.
Balkon, na którym postawimy balustradę z drewna, powinien być z tak wykonaną posadzką, aby spadek jej pozwalał na swobodny spływ wody. Jednakowoż jest wskazane aby słupki, do których będą montowane żerdzie, były osadzone w balkonie.
Miejsce, w którym będziemy pracować, jest długie na ponad 6 metrów. Wszystkie części balustrady drewnianej będą takich właśnie wymiarów. Jak zawsze i jak zwyczajowo, wybieramy odpowiednie drewno, lekkie, w miarę sprężyste, bez wypadających sęków.
Wybór padł na sosnę.
Przejdźmy zatem do pracy nad balustradą. Na początek rozmierzamy na zasadzie podziałów ilość listew. Rozmierzamy ich szerokość. Balustrada z drewna powinna być zdecydowanie symetryczna. Po tych czynnościach, zaczynamy rozkrój tarcicy na zadany wymiar listew. Balustrada z drewna powoli powstaje.
Gdy rozkroiliśmy na żądany wymiar, właściwą ilość części, równamy je, aby powierzchnia była nienaganna i w miarę gładka, pozwoli to na mniejszą ilość pracy wykończeniowej i pozwoli przejsć płynnie do wykończania lakierowaniem.
Jak lakierować tak długie częsci składowe? Jest kilka sposobów, omówimy jeden, mianowicie pracę na kobyłkach. Najlepiej użyć trzech kobyłek, stosując jednocześnie listewki z nabitymi gwózdkami tapicerskimi, po polakierowaniu, kładąc nawet na mokry lakier, nie pozostaje prawie śladu na powierzchni.W ten sposób w ciągu krótkiego czasu możemy dokonać kilku szybkich przebiegów. Balustrada z drewna nabiera kolorytu.
Gdy mamy już szczebliny gotowe, możemy spróbować sił z wykonaniem pochwytu. Na pochwyt złożą się trzy listwy, skręcone lub sklejone w koryto. Listwy te możemy pomalować przed zespoleniem lub po. Balustrada drewniana pozyskuje poręcz.
Ukończone malowanie oraz klejenie, upoważnia nas do rozpoczęcia osadzania. Balkon jest zaopatrzony w 7 słupków pionowych stalowych o przekroju prostokąta oraz płaskownika pod poręcz. Aby przytwierdzić części poziome chwytamy łaty w kilku miejscach małymi, poręcznymi ściskami, ustalamy załozony dystans między nimi i przewiercamy się przez rury, aby następnie zespolić wszystko drewnowkrętami.
Pamiętamy aby montaż zacząć od samej góry, czyli od osadzenia pochwytu. Balustrada drewniana bliżej końca.
Tak oto przedstawia się gotowa balustrada z drewna i stali.