Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Stropy i sufity z drewna

2017-08-09 09:25:51, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie opowiem państwu o obudowywaniu i zabudowie sufitów.

 

Stropy i sufity drewniane kiedyś bardzo często stosowane, obecnie wyrabia je się coraz rzadziej. Spotyka się je jeszcze dość często na wsi i w budownictwie regionalnym. Sufit drewniany pozwala na osiągnięcie specyficznych efektów plastycznych.

 

Poza tym niskie pomieszczenie z widocznymi belkami wydaje się być wyższe niż w przypadku sufitu gładkiego. Sufit drewniany jest lekki i tańszy jak betonowy.

 

Okładzina zewnętrzna sufitu sufitu czasem może być wykonywana z płyt pilśniowych lub sklejki.

 

W konstrukcji sufitu drewnianego mogą być także wykorzystywane płyty wiórowe oraz paździerzowe.

 

Sufit drewniany można podzielić ze względu na budowę, na:  belkowe, gładkie oraz kasetonowe.

 

Sufit drewniany belkowy.

 

Belki sufitu, stanowiące jednocześnie konstrukcję nośną, muszą być obrobione i niekiedy odpowiednio profilowane. Na belki od zewnętrznej strony nakłada się deskowanie z desek dokładnie obrobionych i dopasowanych. Zarówno belki jak i deskowanie mogą być odpowiednio barwione i lakierowane, przez co można uzyskać dodatkowe efekty. W wysokich pomieszczeniach stosuje się także zakrycie stropu na gładko, na którym można wykonać belkowanie pozorne z desek.

 

Sufit drewniany gładki.


Drewniane belki stropu zakrywa się deskowaniem na gładko. Deski są wtedy dokładnie obrobione i dopasowane, najczęściej łączone na zakładkę. Zamiast deskowania z desek obrobionych można stosować deskowanie ślepe z desek nie obrobionych lub z płyt paździerzowych, które następnie wykłada się płytą pilśniową lub sklejką.  Materiały te, odpowiednio barwione i lakierowane oraz ozdabiane listwami, które jednocześnie zakrywają spoiny między arkuszami, mogą dać ciekawe efekty wnętrza. Włókna poszczególnych arkuszy sklejki powinny być względem siebie prostopadłe. 

 

Sufit drewniany kasetonowy.


Drewniany lekki sufit kasetonowy może być bardzo efektowny w pomieszczeniu niezbyt wysokim. Konstrukcja sufitu jest stosunkowo prosta. Na drewniane belkowanie stropu przybija się deskowanie z desek nie struganych. Na deskowanie nakłada się formatki sklejki o odpowiednio dobranym wzorze. Sklejka może być także okleinowana i zdobiona intarsją.

 

sufit kasetonowy drewniany wrocław na zamówienie

 

W kolejnym wpisie kilka słów o okładzinach ściennych.

 

Serdecznie zapraszam

Andrzej

 


 

Kategorie wpisu: Zabudowy z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz