Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Typy i rodzaje drzwi

2017-01-08 12:07:35, komentarzy: 0

Mamy ustalone standardy co do wymiarów i rodzajów stosowanego drewna w wyrobie drzwi.

 

Drzwi drewniane dzielimy ze względu na zastosowanie na wewnętrzne oraz zewnętrzne.

 

Mamy drzwi, które wchodzą w skład wewnątrz mieszkań, budynków oraz innych oraz te, które mają kontakt z warunkami atmosferycznymi.

 

Drzwi drewniane wewnętrzne mamy w piwnicach, mieszkaniach oraz strychach natomiast drzwi drewniane zewnętrzne w każdym wejściu z dworu.

 

Zamknięcie otworu między przestrzeniami pomieszczeń przybierają różne konstrukcyjne formy drzwiowe.

 

Są dwa główne rodzaje: drzwi drewniane płycinowe oraz drzwi drewniane płytowe.

 

drzwi płycinowe z profilami z drewna sosnowego stolarz wrocław

 

Aby drzwi mogły spełniać swoje funkcje, czyli odgrodzić nas od warunków wewnętrznych i zewnętrznych, muszą być wykonane według ustalonych wzorców wymiarowych.

 

Najistotniejszą cechą jest grubość skrzydła, która zawiera się od 39 do 42 mm dla skrzydeł wewnętrznych oraz od 68 do 82 mm dla skrzydeł stosowanych na zewnątrz.

 

Warunki wewnątrz pomieszczeń zazwyczaj są w równowadze, nie ma dużych wahań temperatur oraz wilgotności, więc grubości skrzydeł nie muszą być duże.

 

Podany powyżej wymiar wynika z obserwacji.

 

Drewno jest skore do zmian wymiarowych przy zmiennych warunkach.

 

Grubości w przedziale ok 4 cm wskazują na odporność skrzydeł wewnątrz na paczenie.

 

Drzwi zewnętrzne są bardzo mocno narażone na zmienność temperaturowo-wilgotnościową a co za tym idzie, konieczne jest zwielokrotnienie wymiaru w przekroju.

 

Ustalono, iż wielkość pomiędzy 7 a 8 cm bez względu na rodzaj drewna, znosi naprężenia w drewnie narażonym na stałe wysokie różnice po obydwu stronach skrzydła.

 

Poznaliśmy już najistotniejsze cechy dla drzwi. Teraz pozwolę sobie napisać o typach drzwi i ich budowie.

 

Jak już wspomniałem na początku, iż mamy dwie grupy drzwi, płytowe i płycinowe, pierwsze często w swojej konstrukcji posiadają ramę oklejoną z dwu stron płaskimi płytami albo sklejką albo płytą hdf (pilśniową) drugie zaś są zbudowane z widocznej ramy, w której są osadzone tak zwane płyciny.  W następnym artykule szerzej o typach drzwi.

« powrót

Dodaj nowy komentarz