Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wykonanie szuflad do szafki łazienkowej

2018-10-10 08:42:43, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie wytwarzanie szuflad od podstaw.

 

Szuflada jest jednym z podstawowych podzespołów mebli skrzyniowych, służy do przechowywania przedmiotów o niewielkiej objętości. W zależności od rodzaju mebla skrzyniowego, szuflada może być mniejsza lub większa.

 

Szuflada jest zbudowana z boków, dna, tyłu oraz przodu (frontu). Aby można było ją wyciągać, są także potrzebne prowadnice.

 

Onegdaj stosowano wręg w boku szuflady a prowadzeniem jej był listwy osadzone w boku skrzyni mebla.

 

Przejdźmy do rozmierzenia szuflady.

 

Aby dobrze rozmierzyć szufladę, powinniśmy mieć skrzynię, w której będzie się mieściła nasza szuflada.

W zależności od zastosowanych prowadnic, są różne grubości, ustalamy wymiar wewnętrzny komory skrzyni, od niego odejmujemy grubość prowadnicy oraz uwzględniamy luzy aby szuflada suwała się bez oporów.

 

Kolejną sprawą jest szerokość samej szuflady. W zależności od wymiarów boków szuflady do szafki łazienkowej, zazwyczaj jest to wymiar 18 mm, przy płycie meblowej, odejmujemy także dwie grubości boków szuflady. Otrzymujemy wówczas wymiar netto tyłu szuflady.

 

Po tych czynnościach, przechodzimy do stawiania naszej szuflady.

 

Gdy mamy już rozmierzone wszystkie części, uprzednio przygotowane, w bokach i tyle wycinamy wręg lub podcięcie na dno. Zazwyczaj do dna używamy płyty płyty pilśniowej 3 mm. Wręg powinien być wcięty na taką głębokość aby dno nie miało możliwości wypadnięcia, zwyczajowo wytarcza około 7 mm. Samo dno musi być wykonane z założonym nadmiarem 7 mm z każdej strony aby po wsunięciu nie wypadało.

 

Pasujemy wszystkie składowe naszej szuflady do szafki łazienkowej, jeśli wszystko jest zgodne, przygotowujemy części skrzynki do łączenia. Zespalanie części szuflady. Najszybszym sposobem na złożenie szuflady jest użycie wkrętów do drewna lub konfirmatów. Używając wiertła o nieco mniejszej średnicy niż nasze łączniki, nawiercamy gniazda, przewiercając boki i wwiercając się nieco w głąb kolejnej części szuflady.

 

Najlepiej aby boki były wycięte pod kątem prostym, oszczędzimy sobie poźniejszej pracy z ustalaniem kątów.

 

Gdy mamy boki i tył w jednym zespole, ustawiamy pionowo naszą szufladę i wsuwamy dno z płyty pilśniowej. Do istniejącej już szuflady, dokładnie na osi symetrii boków, przytwierdzamy dopowiedniej długości wkrętami szyny prowadnic. Pozostaje nam jeszcze właściwie rozmierzyć i przykręcić prowadnice na wewnętrzne boki naszej szafki.

 

szuflady na wymiar stolarz wrocław

Kategorie wpisu: Meble drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz