Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wykończanie wyrobów stolarskich

2018-02-23 09:03:39, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawiam ogólną definicję: wykończanie wyrobów stolarskich oraz właściwe czynności.

 

Wykończanie wyrobów stolarskich jest to głównie praca polegająca z nanoszeniem powłok malarskich i uszlachetnianiem ich oraz prace związane z przygotowaniem powierzchni drewna. 

 

Wykończanie wyrobów stolarskich zalicza nam także prace, które pozwalają zabezpieczyć duszę wyrobów stolarskich zewnętrznych, czyli pokostowanie olejowanie cześci konstrukcji dachowych, impregnacja płotów z drewna. Lakierowanie drewna.

 

Do przygotowania wykończeniowego wierchu drewna zaliczamy czynności: zwilżanie, usuwanie włókien, szlifowanie, cyklinowanie, wybielanie powierzchni drewna, woskowanie, itp. a także wypalanie, rytowanie, rzeźbienie, metalizowanie, oklejani, intarsjowanie, inkrustowanie oraz inne czynności. Lakierowanie drewna.

 

Wszystkie rodzaje wykończeń dają się zebrać w nastepującym zbiorze:

 

Prace przygotowawcze i wykończeniowe główne, wykończenia kryjące ( z niewidoczną wierchnią drewna), wykończenie przezroczyste, 

 

Wykończanie wyrobów stolarskich- jakie cele?

 

Przede wszystkim zabezpiecza drewno przed bezpośrednim działaniem czynników, które mogłyby wpływać niekorzystnie na nie samo: tworzy barierę przed wilgocią głównie, słonecznym światłem, kurzem, a także zwiększa jego trwałość.

 

Nadaje wyryobom piękny wygląd, podkreśla rysunek oraz barwę drewna. Lakierowanie drewna.

 

Przejdźmy do części praktycznej.

 

Po wyrobieniu i zespoleniu danego elementu, czy też podzespołów elementów, w zależności od gatunku, przechodzimy do wygładzenia powierzchni.

 

Wiadomym jest, iż powierzchnia jest do tego czasu poddawana różnym obróbkom, czy to ręcznie czy też maszynowo. Powstają powierzchniowe wady, takie jak przetarcia, zagnioty, rozstępy, także inne wady poobróbcze, np: po struganiu. Lakierowanie drewna.

 

Każdy ten przyczynek, należy usunąć.

 

Przy wgniotach i zagniotach, stosujemy tzw. wodowanie, polegające na nanoszeniu wody, najlepiej ciepłej na powierzchnię wcześniej wynienionego. Drewno wchłania ciecz jednocześnie pęczniejac w miejscu wykończanym. Lakierowanie drewna.

 

Aby nie zwiększać wilgotności drewna, użyć możemy do podsuszenia miejsca opalarki. Po wyschnięciu, można szlifować. Wykończanie wyrobów stolarskich tego typu jest bardzo pomocnym w dalszych krokach.

 

Natomiast gdy mamy mikrowyłupy na nożach strugarek, stosujemy szlifowanie najsamprzód papierem gruboziarnistyma następnie o drobnym ziarnie. Jeśli wykonamy ten sposób wykończania powierzchni wyrobów stolarskich, nie osiągniemy zamierzonego efektu. Lakierowanie drewna.

 

Przy drewnie, które zawiera zmiany w kolorze lub jest niejednorodne kolorystycznie, możemy zastosować mało inwazyjny sposób wybielania jakim jest szczotowanie roztworem kwasku cytrynowego w ciepłej wodzie.

 

Zadane miejsce namaczamy, odczekujemy kilka minut, następnie szczotkujemy, najlepiej szczotką ryżową, aby uniknąć niepotrzebnego zerwania drewna z powierzchni. Tę czynność możemy powtarzać kilkurotnie, aż do zadowalajacych wyników. Lakierowanie drewna.

 

Wykończanie wyrobów stolarskich na tym przedziale mamy zakończone.

 

lakierowanie drewna stolarz wrocław

Kategorie wpisu: Wykończanie powierzchni
« powrót

Dodaj nowy komentarz