Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrabianie drzwi na wymiar

2023-05-19 13:33:29, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie wytwarzanie drzwi dwuskrzydłowych z drewna sosnowego.

 

Zanim podejdziemy do jakichkolwiek czynności technologicznych,  proponuję dowiedzieć się co nie co o warunkach wilgotnościowych u klienta. Jest to bardzo istotna wiedza, pozwoli nam ustalić wilgotność równoważną surowca. Drzwi będą lakierowane na biało, przeto aby uniknąć zbędnego kurczenia się drewna i powstawania spękań z przesychania, zalecam co powyżej.

 

Po rozpoznaniu warunków wilgotnościowych u zamawiającego, ustaleniu wymiarów ościeża,  możemy przystąpić do projektowania drzwi dwuskrzydłowych. 

 

Można projektowanie oczywiście przygotowywać poprzez wszelkie programy, ja jednak bazuję na wiedzy nabytej w szkole i podczas pracy, nic przyjemniejszego jak kartka, ołówek, linijka i cyrkiel.

 

Najsamprzód przygotowaliśmy szkic ogólny.

 

drzwi drewniane dwuskrzydłowe białe na wymiar stolarz wrocław

 

Następnym krokiem jest oszacowanie surowca.

 

Ile właściwie zużyjemy drewna do wyrobienia takich drzwi?

 

Aby się tego dowiedzieć rysujemy poszczególne podzespoły oraz pojedyncze elementy składowe skrzydeł i ościeżnicy a także opasek. Zazwyczaj na obróbkę wstępną potrzebujemy naddatku około 20-25 % przy drewnie sosnowym. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

Większy odpad będzie się pojawiał zawsze gdy: tarcica będzie posiadała spękania z przesychania jednostronne lub obustronne, będzie posiadała krzywizny płaszczyzny podłużnej jak i bocznej, sęki oraz inne wady, które mogą zwiększać odpad.

 

Przeto przy drewnie najwyższej klasy odpad będzie mniejszy, natomiast przy klasach o niższej jakości, większy. Warto tę zasadę zapamiętać.

 

drzwi sosnowe na wymiar dwuskrzydłowe stolarz wrocław

 

Po wstępnej obróbce, kleimy wszystkie kantówki do poszczególnych części składowych, czyli stojaków ościeżnicy i nadproża oraz stojaków i ramiaków poziomych skrzydeł oraz potencjalnych wypełnień.

 

drzwi białe sosnowe na zamówienie stolarz wrocław

 

Stosując wcześniej przygotowany szkic, przygotowujemy docinanie do wymiarów elementy. Najlepiej wykonać to na przygotowanym miejscu, które będzie naśladowało wymiarami oścież. Polecam kobyłki.

 

Wpierw układamy ramiaki pionowe oraz nadproże, dokładnie w miejscach, które odpowiadają za wymiar 1:1, zarówno na wysokości jak i szerokości.

 

Pamiętamy, że oścież i ościeżnica są od siebie tak zwaną szczeliną osadczą, gdzie po wstawieniu ościeżnicy, będziemy aplikować pianę montażową lub inne środki osadcze. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

ościeżnica drewniana na wymiar stolarz Oleśnica 

 

Po ustawieniu ramy zgodnymi z wytycznymi, przygotowujemy skrzydła do przymiarki. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

Odmierzamy wszystkie istotne wymiary, docinamy na długość i układamy na ościeżnicy.

 

kurs stolarski produkcja drzwi drewnianych Stolarstwo Rękodzielnicze

 

 

Jako, że projekt zakładał, iż w środku będą pierścienie kołowe w funkcji ramy, przeto przygotowujemy surowiec do klejenia wcześniej wymienionych.

 

Jest kilka sposobów by wykonać ramę okrągłą, wybraliśmy zwyczajowo stosowany w naszym zakładzie, czyli docinamy odpowiedniej długości graniaki i kleimy.

 

kaseton okrągły do drzwi na wymiar stolarz wrocław

 

Posiadamy już dwa wypełnienia, teraz aby w miarę sprawnie oraz dokładnie przygotować kształt koła, odpowiednimi sposobami i narzędziami, przygotowujemy szablon.

 

Do wyrobu szablonu zazwyczaj stosujemy sklejkę lub płytę stolarską. Są zazwyczaj odporne na silny docisk i tarcie, podczas prac kopiarskich na frezarce dolnowrzecionowej.

 

Oczywiście, jeśli ktoś posiada pierścień kopiujący na wrzecionie, to jest to zupełnie szybszy sposób czynności obróbczych, my takowy mamy ale skorzystaliśmy z wcześniej przygotowanego szablonu na promień wewnętrzny oraz promień zewnętrzny. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

struganie drewna stolarz wrocław

 

Byłoby idealnie, gdyby ot tak przyłożyć część obrabianą, szybko po krzywej ściąć nadmiar drewna i po sprawie.

 

Niestety aby osiągnąć dobre wyniki obróbki i zachować jednocześnie zasady bhp, trzeba dokonać jeszcze kilku istotnych czynności wytwórczych, mianowicie nadmiar drewna w środku naszego "koła" i na jego zewnątrz, trzeba "wybrać".

 

Do tej czynności można użyć zarówno wyrzynarki, piły taśmowej, jak i frezarki górnowrzecionowej. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

My korzystamy z frezarki górnowrzecionowej.

 

frezowanie wręgów stolarz wrocław

 

Promień wewnętrzny, jak widać na załączonym zdjęciu, wykonujemy typowo. Natomiast nadmiary surowca drzewnego po zewnętrznej stronie koła, będziemy usuwać na pilarce stacjonarnej. Cały proces trzeba przeprowadzić zdecydowanie ostrożnie, aby nie zniszczyć półwyrobu, nie uszkodzić ciała i maszyny. Zatem apelujemy o rozwagę.

 

Gdy założona praca została wykonana zgodnie z planami i zasadami bhp, układamy nasz pierścień na szablonie, najlepiej tak, aby był minimalny nadmiar na obróbkę z obydwu stron.

 

Po ułożeniu, możemy przytwierdzić szablon do powyższego, w naszym przypadku zastosowaliśmy wkręty długości 30 mm. Aby być pewnym złączenia, najlepiej skorzystać z kilku wkrętów.

 

Będziemy pracowali na frezarce dolnowrzecionowej, więc praca będzei odbywała się dosyć szybko.

 

Przy regulowanych obrotach mamy wysoki komfort obróbki. Warto także pamiętać aby podczas posuwu zachować największą uwagę, klejone drewno jest układane różnymi przekrojami, przeto część materiału ułoży się wzdłużnie a część prostopadle do narzędzia skrawającego, w naszym wypadku będzie to głowica frezarska dwunożowa. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

frezowanie drewna stolarz oleśnica

 

Po obróbce skrawającej, będziemy pasowali średnicę wewnętrzną z szerokością wewnętrzną ramy skrzydła.

 

Plusem naszego sposobu jest możliwość ewentualnej zmiany głębokości frezowania, bez konieczności przygotowywania kolejnego kopiału-szablonu.

 

Wystarczy jedynie patrycego (męski szablon zamontowany na blacie frezarki) nieco przesunąć o brakujący wymiar.

 

Układamy wytwory na ramach i sprawdzamy, czy wymiary się zgadzają.

Następnie przygotowujemy pierścienie do wyrzynania na konieczną szerokość, aby móc osadzić element między stojaki, w miarę suwliwie. Drzwi sosnowe białe dwuskrzydłowe na wymiar.

 

drzwi na zamówienie stolarz oleśnica

 

usługi stolarskie  spalice

 

W nadchodzącym wpisie opiszę zakuwanie okuć, pasowanie okuć, wyrobienie gniazda na zamek oraz inne zagadnienia.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz