Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrabianie drzwi o konstrukcji ramowo deskowej.

2021-03-10 09:27:34, komentarzy: 0

Witam serdecznie po długiej przerwie.

 

Na warsztat weszło nam zamówienie na drzwi ramowo-deskowe.

Jak zwykle i jak zazwyczaj zaczynamy od dobory surowca.

 

Na pierwszy ogień idzie drewno sosnowe. Przyjęło się myśleć o tym drewnie jako o niskich walorach wytrzymałościowych. Na szczęście jak pokazują obecnie jeszcze istniejące wyroby z tegoż drewna, między baśnie można włożyć takie twierdzenia. Drzwi drewniane na wymiar.

 

Owszem drewno sosnowe jest dosyć miękkie, lecz właściwie zabezpieczone, będzie doprawdy służyło dziesiątkami lat. Drzwi drewniane na wymiar.

 

Przejdźmy do rzeczy. 

 

Do budowania drzwi, jakichkolwiek, najlepiej wybierać drewno o tak zwany słoju stojącym, fachowo, o przekroju promieniowym oraz z dolnej części strzały.

Surowiec taki z tarcicy pozyskiwanej z środkowej części przekroju, jest także zdecydowanie stabilniejszy, co zdecydowanie będzie się przekładało na jakość naszych drzwi. Drzwi drewniane na wymiar.

 

Co następnie?

 

Nic nowego nie dodam na tym etapie:) Wszystko trzeba rozmierzyć, rozkroić wzdłużnie oraz poprzecznie na długość, następnie kleić w płyty formatki, itd.

Nasze drzwi będą połączeniem różnych typów, będą zdecydowanie ramowe, lecz bez wypełnienia typowego dla nich, będą z ościeżnicą skrzyniową ale bez kasetonów.

 

Warto dobrze rozpatrzyć ilość potrzebnego drewna na drzwi drewniane, aby mieć jak najmniej strat. Dobre rachowanie to podstawa. Drzwi drewniane na wymiar.

 

Po przygotowaniu kantówek z rozkroju oraz po ich sklejeniu, przechodzimy do przygotowywania właściwych części, czyli stojaków oraz nadproża.

 

Aby móc połączyć nadproże ze stojakami, trzeba wybrać jakiś sposób. W naszym wypadku będzie to połączenie kątowe ścienne wręgowo-zakładkowe. Stosowane kiedyś w starych sposobach rzemieślniczej tworby.

 

drzwi sosnowe na wymiar stolarz wrocław

 

Po wykonaniu ościeżnicy, przechodzimy do wytwarzania ram oraz wypełnienia skrzydła drzwiowego. Nasze skrzydło będzie o dwóch podziałach, przeto potrzebne będą nam trzy ramiaki poziome.

 

Ramy pionowe oraz poziome, rozmierzamy z kantówek tak, aby mieć jak najmniejszy odpad. Po sklejeniu ich, wszystkie podzespoły docinamy na szerokość. Drzwi drewniane na wymiar nabierają istnienia.

 

Gdy przygotowany mamy materiał na ramy, poczynamy zajmowac się wypełnieniem. W naszym przypadku będą to deski, nieco przypominające boazerię, z fazami po dłuższych bokach.

 

Po złożeniu wszystkich części i kładąc  je na poziomo umiejscowioną ościeżnicę, wstępnie otrzymujemy takiż oto wyrób. Drzwi drewniane na zamówienie lecz jeszcze surowe.

 

 

 drzwi sosnowe na zamówienie wrocław stolarz

« powrót

Dodaj nowy komentarz