Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrabianie i osadzanie tralek w schodach

2017-02-28 09:12:29, komentarzy: 0

Witam

 

Wpis przed czytaniem, którego państwo jesteście, wprowadzi was w zjawisko wyrobu i osadzania tralek. Tralki drewniane Wrocław.

 

Po osadzeniu schodów drewnianych, przytwierdzeniu ich do ścian, kolejnym wątkiem jest zespolenie ich z żerdziami.

 

Oczywiście istnieją schody drewniane bez żerdzi z drewna, za to z połaciami szkła albo z metalowymi słupkami.

My w tym odkryciu zajmujemy się tylko drewnianymi częściami.

 

Ze względu na sposób osadzania stopni w schodach drewnianych, czy nakładany czy wpuszczany w policzek, istnieją także i różne sposoby kotwienia żerdzi w duszy drewna.

 

Albo w powierzchni bocznej policzka, gdy stopnie wpuszczane albo w powierzchnię główną stopnia, gdy nakładane.Tralki drewniane Wrocław.

 

Osadzanie tralek w schodach drewnianych ze stopniami wpuszczanymi.

 

Po uprzednim wytworzeniu słupków do schodów drewnianych, wyrabiamy sobie przyrząd, który umożliwi nam równe wstawianie ich w stopniach.

Oczywiście przymiar nie jest koniecznością, jeśli kto ufa swojemu oku i miarce, spokojnie może ten sposób stosować. Tralki drewniane Wrocław.

 

Do osadzenia wyżej wymienionego potrzebujemy znacznika, który pozwoli nam ustalić środek słupka oraz zaznaczy nam miejsce osadzenia.

 

Powyższy sposób jest dobrym rozwiązaniem do żerdzi o przekrojach kątowych, natomiast dla kształtów owalnych o średnicach około dwóch centymetrów

możemy stosować nawiercanie gniazd wiertłami płaskimi z sednikiem. Tralki drewniane Wrocław.

 

Jako, że słupki są osadzane w masie policzka, czyli pod kątem, to przy przekroju tralki kwadratowym lub prostokątnym, zachodzi konieczność przycięcia przed osadzeniem do żądanego kąta i w takim wypadku łącznik jest zdecydowanie wskazany.

 

Oczywiście można wykonać gniazdo ręcznie dłutem i w ten rzemieślniczy sposób także osadzić słupek. Tralki drewniane Wrocław.

 

Osadzenie żerdzi w stopniach nakładanych jest bardzo podobne, jedyna różnica to sposób przytwierdzenia. Nie zacinamy pod kątem tralek.

 

tralki, żerdzie, słupki do schodów

 

Jak to mawiają, nie taki diabeł straszny jak go malują. Przygotowanie miejsca i osadzenie słupków w schodach drewnianych jest czasem pracochłonne ale radość po wykonanej robocie, niewymierna.

 

W następnym wpisie przedstawię wyrób pochwytu oraz sposoby zespalania jego z żerdziami

 

Do następnego razu

Andrzej

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz