Dzisiejszy wpis będzie traktował o wytwarzaniu niezwyczajnych, szkieletowych kwietników z drewna.
Otrzymaliśmy telefon od zamawiającego z zapytaniem, czy bylibyśmy w zadanym czasie wykonać dwa kwietniki z drewna.
Po ustaleniu wartości oraz rodzajów materiału, przeszliśmy do dzieła.
Jak zwykle ważny jest odpowiedni dobór drewna, na pierwszy ogień poszło drewno sosnowe, bezsęczne oraz płyta pilśniowa. Kwietnik z drewna.
Bardzo istotnym jest aby drewno służące jako stojaki kwietnika z drewna nie zawierało sęków, powodując osłabienie sił nośnych po obciążeniu.
Nasz kwietnik z drewna będzie składał się ze szkieletu, przypominający do złudzenia budowę mebli loftowych.
Przejdźmy zatem do wątków wyróbczych.
Ustalamy wysokość całego kwietnika z drewna oraz jego szerokość. Kwietnik z założenia miał mieć podstawę kwadratową, tak więc wszystkie łączyny poziome ustalamy do szerokości zadanej.
Od góry będzie osadzona biała płyta pilśniowa, stanowiąca nosidło kwietnika z drewna.
Po ustaleniu wszystkich istotnych wymiarów, przechodzimy do manipulacji części na długość.
Do tego celu wszystkie graniaki docinamy jednostronnie, na ustawionej pod kątami prostymi pilarce kątowej lub innym narzędziu.
Gdy mamy zacięte wszystki elementy, przygotowujemy maszynę w taki sposób, by odległość kątówki od boku tarczy pilarki do czoła wcześniej wymienionej, była założonej odległości.
Jako dystans możemy zastosować jakikolwiek kawałek deski, przytwierdzając go ściskiem stolarskim.
Po udanym rozkroju poprzecznym wszystkich częścin na kwietnik, idziemy do przygotowanie połączeń stolarskich. Nasz kwietnik, w zależności od obciążenia, powinien być wykonany z solidnymi lub bardzo solidnymi złączami.
W naszym przypadku wybraliśmy połączenie kątowe, czołowe z wklejką. Jako, iż części graniakowe naszego kwietnika z drewna, są dosyć cienkie, bo tylko 15-to milimetrowe, warto przygotować odpowiedniej długości i o właściwym przekroju złączki płaskie. Kwietnik staje się trwalszy.
Gdy wykonaliśmy odpowiednie nacięcia w miejscach łączenia i spasowalismy wszystko dokładnie, przechodzimy do klejenia, kwietnik nabiera kształtu. W naszym przypadku najsamprzód połączyliśmy stojaki z łączynami w ramy a następnie podzespoły stojaków w zespół szkieletu.
Na koniec klejenia, wyładowujemy kwietniki z drewna ze ścisków i przechodzimy do wykończania, czyli szpachlowania jeśli to konieczne oraz lakierowania.
Wszystkie prace, jeśli została rzeczowo wykonane, pozostawiają nam oto taki, gotowy kwietnik z drewna.
Kwietnik na lata.