Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrabianie pochwytów z drewna oraz wykonanie metalowych wsporników.

2017-11-28 10:41:13, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie opowiem o wyrabianiu poręczy z drewna.

 

Jak zwykle zaczynamy od doboru drewna na naszą poręcz drewnianą. 

 

Możemy dobrać ten sam gatunek, wykorzystany do uprzedniego wytworzenia schodów drewnianych lub zabawić się w artystów, szukając podobnego lub innego.

Najlepiej aby drewno było odpuszczone, lecz obecnie nagminnym jest zjawisko bardzo szybkiego przygotowywania materiału stolarskiego, co przysparza sporych trudności w obróbce wstępnej.

 

Drewno jest pełne naprężeń, przez co rozkrój wstępny doprowadza do kleszczenia piły, w taki wypadu należy wprowadzić klin od przodu obrabianej tarcicy aby powstrzymać te zjawisko.

 

Oczywiście po wstępnym cięciu elementy surowe na poręcz drewnianą, nijak nie będą proste, zatem  sugeruję dobrać dwa lub trzy graniaki oraz kleić je łukami na przemiennie. Da nam to w miarę solidną stabilność, włókna są wciąż naprężone ale klej i przeciwległość spowodują ich zmniejszenie lub zniesienie.

 

Poręcz drewniana będzie przenosiła chwytanie i podciąganie, zatem konieczne jest aby nie była zbyt małego przekroju. Dobrym, podstawowym będzie taki którego grubość będzie mniej więcej połową szerokości.

 

Po sklejeniu poręczy, przechodzimy do jej obróbki, poczynamy od zaprawiania, jeśli gdzieś jawią się szczeliny, wklejkami lub szpachlą, następnie szlifujemy oraz wszelkie kanty, zaoblamy odpowiednim frezem profilowym.

 

Nasza poręcz drewniana powinna być jakoś zamontowana, zatem w naszym przypadku zastosujemy prostą podpórkę, można ją swobodnie pospawać z rur o przekroju kwadratowym. Oczywiście, są potrzebne do tego odpowiednie narzędzie takie jak przecinarka do metalu oraz spawarka. Poręcze drewniane.

 

poręcz do schodów stolarz wrocław

 

Po wykonaniu podpórek, trzeba je zamontować, do tej czynności potrzebujemy wiertarki, metrówki, kołków. Przyda się również jakiś odkurzacz aby nie zanieczyszczać podłogi wiercinami.

 

Jak wykonać szybko  osadzenie poręczy drewnianej?

 

Samą poręcz drewnianą ustanawiamy na zadanej wysokości, rozmierzając ją od dołu i góry schodów, najlepiej na krawędziach nosków stopni, przytwierdzamy do niej z obydwu stron deski pionowo za pomocą ścisków, następnie przykładamy wsporniki, odznaczamy miejsca na otwory pod kołki. Nawiercamy, wsuwamy kołki, przytwierdzamy je. Następnie  łączymy samą poręcz z wspornikiem, przykręcając odpowiedniej długości drewnowkręt. Poręcze drewniane.

 

drewniana porecz na zamówienie wrocław

 

Tak oto mamy dobrze i estetycznie wykonaną i osadzoną poręcz drewnianą.

 

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz