Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wytwarzanie schodów z drewna

2023-11-05 17:00:38, komentarzy: 0

Witam Szanowne gremium.

 

Słowem wstępu

 

Dawnośmy się nie widzieli, od ostatniego wpisu minęło szmat czasu, aż pół roku. Cóż w dzisiejszym wpisie nadrobimy tę zaległość.

 

W dzisiejszym wpisie skupię się na szczegółowym przedstawieniu i opisaniu, krok po kroku, sposobu wytwarzania schodów z drewna dębowego. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

Przechodząc do sprawy, klienci posiadali już od pewnego czasu schody o konstrukcji metalowej, na którą osadzono stopnie z płyty wiórowej, bez podstopni. Aby zmienić wygląd istniejącego stanu rzeczy, postanowili zamówić u nas stopnie wraz z podstopniami i montażem.

 

Po dokonaniu pomiarów, przygotowaliśmy szkice odręczne i przeszliśmy do ustalania zużycia surowca. Aby nie tracić materiału i nie dokupować pojedynczych desek, warto dokładnie przeprowadzić kosztorysowanie.

 

Jak ogólnie wiadomo, tarcica a w szczególności pochodząca z drzew twardych, charakteryzuje się różną anatomią. Na wpływ jakości takiej tarcicy ma wiele czynników, należy do nich szczególnie skurcz włókien podczas oddawania wody związanej. Schody drewniane na wymiar.

 

Drewno dębowe ze względu na swoją budowę anizotropową (odsyłam do podręcznika anatomia drewna) cechuje się różną kurczliwością włókien drzewnych w każdym kierunku.

 

Powoduje to różnego poziomu skurcze na całym przekroju tarcicy. Deska dębowa może na swej szerokości i grubości posiadać niejednorodne powierzchnie, które w efekcie obróbki, zmniejszają wydajność surowca.

 

Ustaliliśmy już że netto potrzebujemy około 0,1746 m3 tarcicy. Wybieramy sie do składu drewna aby wybrać najbardziej odpowiedni surowiec. Stolarz schody Wrocław.

 

Po ustaleniu wszelkich krzywizn, przechodzimy do ustalania zapotrzebowania na surowiec.

 

W zależności od procentowego poziomu strat brutto, które pojawią się podczas wstępnej obróbki, stosujemy naddatek w wysokości od 25 do nawet 50 %. Zależność jest nastepująca: im mniej nierówny surowiec, tym mniejszy naddatek na obróbkę, nie mniejszy natomiast niż 25 %. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

 

przygotowywanie tarcicy do ustalenia odpadów

 

Układamy tarcicę w zakładzie w stos, przygotowujemy uprzednio wyrobiony szablon długości brutto elementów, z których bedziemy pozyskiwać kantówki na stopnie oraz podstopnie.

 

Jak widać na załączonym zdjęciu ustalamy już na tarcicy jakie będą średnie zużycia na odpady bezpowrotne, rozkrajamy na długość tarcicę do żądanej długości i stosujemy w porządku technologicznym dalszą obróbkę wstępną. 

Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

brusy na schody dębowe Stolarstwo Rękodzielnicze

 

Na powyższym zdjęciu widzimy już wstępnie rozkrojone, przekrojone oraz obustronnie wyrównane części desek.

 

Kolejnym etapem będzie rozrzynanie wcześniej wymienionych, na poszczególne elementy graniakowe, które w kolejnym etapie technologicznym zostaną manipulowane ręcznie i przygotowywane do klejenie w płyty. Schody drewniane na wymiar.

 

Do sklejania drewna w płyty lub inaczej zwane formatki, używamy ścisków stolarskich, znanych pod nazwą zwornice.

 

Są to narzędzia bardzo istotne w zakładzie stolarskim. Klejenie drewna powinno przebiegać w środowisku duże ciśnienia a takie narzędzia nam jego dostarczają. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

trepy na beton dębowe stolarz wrocław

 

Powyższa fotografia ukazuje nam moment wyładowywania stopni z klejenia.

 

Drewno poddane dużym naciskom, poddaje się i potrzebuje pewnego czasu aby powrócić do stanu sprzed prasowania.  Schody drewniane na wymiar.

 

Tak przygotowane stopnie w stanie surowym przenosimy na strugarkę wyrównującą i dokonujemy operacji równania powierzchni głównej jak i bocznej.

 

Po równaniu, zgodnie z reżimem technologicznym, przystępujemy do pierwszego szpachlowania, następnie po uzupełnieniu wad powierzchni i wyschnięciu wypełniacza, przechodzimy do pierwszego szlifowania.

 

Cały proces powtarzamy jeszcze raz, jeśli okaże się, że jest konieczny. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

szlifowanie i renowacja schodów stolarz wrocław

 

Drugie szlifowanie powinno wyeliminować wszelkie niedociągnięcia powierzchni i możemy zacząć przechodzić do kolejnego etapu, czyli wykończania lakierniczego.

 

W tej fazie przygotowujemy wszystkie konieczne składniki malarskie.

 

Zazwyczaj stopnie pokrywa się lakierami o przyspieszonym czasie siateczkowania, czyli lakierami dwuskładnikowymi.

 

Mieszaniny takie są stosowane do sprzętów stolarskich, narażonych na duży ciąg komunikacyjny. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

stopnie dębowe surowe na wymiar stolarstwo wrocław

 

Podczas lakierowania mogą się pojawić nieoczekiwane zdarzenia, które będą powodowały powstawanie wad lakierniczych takich jak: opadanie pyłu na powierzchnię, przyklejanie się owadów i inne. Schody drewniane na wymiar.

 

Po wyschnięciu warstwy podkładowej, dokonujemy matowienia powierzchni i oczyszczamy ją nadmuchem oraz wilgotną ścierką z pyłu lakierniczego.

 

Aby rozpocząć nanoszenie pokryć malarskich, powinniśmy uprzednio sobie przygotować stanowisko pracy. Schody drewniane na wymiar.

 

Do tego celu najlepiej służą kobyłki lub tzw. koziołki.

 

lakierowanie stopni surowych z drewna stolarstwo wrocław

 

W naszym warsztacie stosujemy różne techniki malowania, natomiast główną jest nanoszenie natryskowe. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

Oczywiście pokryte lakierem powierzchnie stopni trzeba ułożyć do wyschnięcia w odpowiednim miejscu, najlepiej w innym pomieszczeniu, zamkniętym oraz bez przewiewu powietrza innego niż wymuszone i filtrowane. 

 

drewniane podstopnie na wymiar stolarstwo wrocław

 

 Po trzykrotnym nanoszeniu powłok i matowieniu powierzchni między warstwami, zostawiamy wszystkie stopnie i podstopnie do utwardzenia się pokryć malarskich, najlepiej jeden dzień. Schody drewniane na wymiar.

 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wyrobów do pakowania oraz załadowania i transportu na miejsce osadzania.

 

Do montażu trzeba się dokładnie przygotować.

 

Przemyśleć jakie mogą się pojawić okoliczności, przygotować sobie spis narzędzi koniecznych do pracy oraz pomocniczych.

 

Tak przygotowani wyruszamy czynić swą stolarską powinność. Schody drewniane na wymiar. Stolarz schody Wrocław.

 

montaż schodów stolarz wrocław

 

 Praca wykonana, stopnie i podstopnie osadzone, niechaj służą pokoleniami.

 

 

 

 

 

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz