Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrabianie stolika kawowego

2019-07-16 10:03:38, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawię państwu wytwarzanie stolika kawowego z drewna dębu.

 

Zamawiający zgłosił zapotrzebowanie na solidny i wytrzymały stolik kawowy dębowy według własnego pomysłu. Jego wymogi spełniliśmy, jak sądzę całkiem nieźle.

 

Po otrzymaniu wytycznych, wybraliśmy drewno, przygotowaliśmy je w procesie obróbczym i do dzieła.

Deski, z których będziemy robić klejonkę, klient życzył sobie jak najszersze, aby przywodziły na myśl, stare ciężkie meble. Stolik kawowy dębowy na miarę.

 

Nasz stolik kawowy dębowy będzie posiadał blat o grubości mniej więcej pięciu centymetrów, natomiast nogi, zgodnie z regułą złotego podziału, odpowiednio grubsze.

 

Po przygotowaniu surowca, kleimy zarówno przyszły wierzch jak i nogi.

 

stolik kawowy na wymiar stolarz wrocław

 

Wyładowujemy ze ścisków wszystkie części i sezonujemy je, stolik kawowy dębowy nabiera krasy. Odpuszczanie pozwoli nam na właściwe sklejenie oraz wyrównanie naprężeń powstałych po wcześniejszym rozkroju oraz klejeniu.

 

W naszym warsztacie pozostawiamy części surowe na kilka godzin odpuszczania.

 

Gdy nadchodzi czas na dalszą obróbkę, wszystkie elementy docinamy do wymiarów netto, podzespoły stolika kawowego dębowego podczas obróbki wstępnej, są z technologicznymi nadmiarami na późniejszą obróbkę.

 

Bardzo ważnym jest aby blat stolika był wycięty pod kątem prostym dla każdego z boków, da nam to w dalszym toku obróbki większe możliwości na dokładne połączenia.

 

Blat docięty, czas na nogi. Nogi są podzespołem nośnym całej konstrukcji, przeto powinny być porządnie osadzone wraz z zachowaniem kątów prostych. Oprócz tego bardzo ważne jest zacięcie je bardzo równo, aby po osadzaniu były zachowane równości w pionie. Stolik kawowy na początku zrobiony dobrze, służyć będzie latami.

 

Aby zespolić nóżki z blatem można zastosować klilka rozwiązań, my natomiast zajmiemy się kołkowaniem po przekątnej.

Nie jest to sposób zwyczajowy, jednakowoż daje dobre rezultaty i częściej jest stosowany do osadzania słupów balustrad schodowych. Stolik kawowy dębowy wszakże ma być dożywotnio trwały.

 

nóżki drewniane na wymiar stolarz wrocław

 

Aby właściwie przytwierdzić nogi do blatu stolika kawowego dębowego oprócz podstawy jaką są kołki, używamy także ścisków.

Gdy wykonaliśmy klejenie, znów odpuszczamy kilka godzin drewno i przygotowujemy się do wykończania.

 

Po kolejnym odpuszczeniu, wszelkie niedokładności zarabiamy abo wklejkami z drewna albo odpowiednią szpachlą.

 

lakierowanie drewna stolarz wrocław

 

Stolik kawowy dębowy musi być wyjątkowo gładki, zatem powinniśmy doprowadzić jego powierzchnie płaskie do takiegoż poziomu szlifowaniem.

Nie zapominamy o załamaniu wszystkich krawędzi.

 

dębowy stolik kawowy do salonu na wymiar stolarz wrocław krzyki

 

Jesteśmy już prawie na końcu, stolik kawowy dębowy musi jeszcze zostać odpowiednio uszlachetniony powierzchniowo i zabezpieczony. Do tego przeznaczyliśmy olej barwiący twardy firmy remmers.

Oto gotowy nasz wyrób, niech służy latami.

 

kawowy stolik na wymiar stolarz wrocław

 

 

 

 

Kategorie wpisu: Meble drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz