Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrób parapetów z drewna

2018-08-31 09:17:44, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie słów kilka o tym, jak zrobić kilka różnych parapetów z drewna, chociażby dębowego.

 

Każdy z wpisów, w tym miejscu zazwyczaj zawiera wiadomość o kolejności wykonywania czynności technologicznych, nie bedzie inaczej i w tej chwili.

 

Pierwszy krok to dobór materiału. Drewno, drewno, jeszcze raz drewno. Parapet z drewna musi być rzetelnie wykonany, taki będzie tylko z odpowiedniego materiału.

Parapet z drewna upiększy okno.

 

parapet z montażem z drewna wrocław stolarz

 

Tradycyjnie po wybraniu odpowiedniego gatunku na parapet z drewna oraz wykluczeniu duszy z zbędnymi wadami, przechodzimy do rozmierzenia oraz manipulacji tarcicy.

 

Po dokonaniu rozkroju, części surowe, składamy do klejenia w płyty, zgodnie z zasadami łączenia, tzn. stronami przeciwległymi przekrojów.

 

Gdy po ustalonym czasie zespalania klejem, wyładowujemy klejonkę i ustalamy wymiary, wykonując dalszy rozkrój na długość oraz szerokość. Parapet z drewna musi być właściwie zdecydowanie stabilny. Parapet z drewna na pokolenia.

 

W tej części obróbki wstępnej dokonujemy szpachlowania oraz późniejszego szlifowania powierzchni, nasz parapet z drewna winien być dobrze przygotowany pod powłoki malarskie oraz barwienie.

 

dębowy parapet stolarz wrocław 

 

Kilka słów co do zapewnienia sobie pewności co do późniejszych kurczów drewna w parapecie. Aby drewno zbytnio nie kurczyło się, sprawą jasną jest, iż powinno być odpowiednio odstane oraz doprowadzone do właściwej wilgotności, w którym będziemy osadzać parapet z drewna.

 

Dodatkowym rozwiązaniem, zmniejszającym pracę naszego wyrobu, jest wykonanie nacięć, wręgów przeciwspaczeniowych na dolnej powierzchni parapetu.

 

Gdy mamy wstępnie oszlifowane powierzchnie główne oraz boczne, parapet z drewna jest gotowy do zaoblania krawędzi.

 

Po zaobleniu nasz parapet z drewna jest wykończony i możemy swobodnie przejść do zakończania wyrabiania. Parapet z drewna ma służyć przez pokolenia swoją jakością.

 

Kolejnym i ostatnim krokiem w wytworze jest nakładanie powłok malarskich. W zależności od potrzeby możemy zastosować same lakiery bezbarwne oraz oleje lub dodatkowo dobierać barwę dla powierzchni.

 

Nadszedł czas osadzania.

 

Jak tego dokonać?

 

Dobrym sposobem jest spasowanie parapetu na miejscu, z zachowaniem szczelin na paczenie się drewna a następnie zaaplikowanie pianki montażowej oraz ułożenia parapety na wypoziomowaną powierzchnię oraz zastosowanie klinów rozpierających dla utrzymania parapetu w miejscu.

 

dębowy drewniany parapet stolarstwo wrocław

 

 

 

Kategorie wpisu: Zabudowy z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz