Stolarz Wrocław-Blog stolarski.

Wyrób schodków z drewna jesionowego

2019-01-24 08:53:24, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie opowiem o pracy nad schodkami jesionowymi z pokoju na balkon.

 

Otrzymaliśmy zapytanie dotyczące wyrobienia łącznika schodowego z drewna pomiędzy pokojem a balkonem.

 

Zamawiająca miała tak niefortunnie wykonane przejście z pokoju na balkon, iż było niemożliwym swobodne przechodzenie, różnica wysokości pomiędzy poziomem wyjścia a podłogą wynosi czterdzieści centymetrów.

 

Nie zrażeni zjawiskiem, przystąpiliśmy do wytwarzania schodków z jesionu. Schodki jesionowe, rzemieślniczy wyrób.

 

Dlaczego z jesionu?

 

Drewno ów jest zaiście trwałym i twardym rodzajem, świetnie się nadaje na sprzęt stolarski, ciężkiego użytku.

 

Dodatkową zaletą jest jego łatwość w pokrywaniu wszelakimi pokryciami lakierniczymi, nie zachodzi w zależności, które mogłyby wpływać ujemnie na wykończenie lakiernicze. Schodki jesionowe muszą posiadać trwałą powłokę malarską.

 

schodki z drewna jesionowego  stolarz wrocław

 

 

Dobieranie drewna

 

W wielu wpisach zaznaczałem, iż podstawową czynnością przedobróbczą jest szacowanie oraz właściwy dobór materiału. Jako, że wyrób będzie wykończony na biało, najlepiej aby kantówki klejonki płytowej były dobierane zgodnie z zasadą klejenia. Schodki  jesionowe niech będą ze skupionego drewna.

 

Jak kleić przyszłe schodki jesionowe?

 

Jest kilka sposobów sklejania ze sobą drewna w podzespoły. Najprościej dobierać tak kantówki aby stykały się sobą słojem tak zwanym stojącym, czyli przekrojem stycznym lub półstycznym, zaletą jest mniejszy kurcz potencjalny drewna. Schodki  jesionowe będą białe, najlepiej aby na białej powierzchni nie było widać skurczów lakieru.

 

Bardzo ważną sprawą jest dochowanie prawideł odpuszczonego drewna, nie zalecam stosowania materiału wilgotnego oraz nieskładowanego kilka lat.

 

Słowem wstępu podstawowego, przejdźmy do dalszej części omawiania.

 

Gdy rozmierzyliśmy wszystkie płyty oraz je przygotowaliśmy na surowo, wszczynamy pasowanie i rozkrój zarówno wzdłużny oraz poprzeczny do wymiarów netto (zadanych w projekcie).

 

Mamy w konstrukcji dwa stopnie, dwa niejako podstopnie oraz komorę szufladową. Ustaliliśmy aby wykorzystać wolną przestrzeń pod pierwszym stopniem schodków jesionowych, dodamy małą szufladkę.

 

Białe schodki na wymiar stolarz wrocław krzyki

 

Po rozmierzeniu i spasowaniu, łączymy ze sobą wszystkie podzespoły w jeden zespół schodkowy.

 

Tak przygotowany wyrób, osadzamy w zadanym miejscu. Do przytwierdzenia schodków jesionowych użyjemy kleju montażowego, który zostanie nałożony na próg betonowy wejścia na balkon oraz wykonamy połączenie kołkowe z podłogą drewnianą, da nam to pewność stabilności na lata.

 

Schodki jesionowe po wszystkich istotnych zabiegach, zostaną z właścicielami, aby im właściwie służyć.

 

Białe jesionowe schodki na wymiar wrocław stolarz

 

 

 

Kategorie wpisu: Schody z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz