W dzisiejszym wpisie pozwolę sobie opowiedzieć jak sprawnie wykonać i osadzić próg wewnątrz mieszkania
Progi drewniane, wbrew ogólnie przyjętym myśleniu, to bardzo istotna część stolarskiego wyposażenia domostwa. Progi drewniane Wrocław.
Warto więc aby były wykonane z właściwie dobranego drewna.
Nie stosujmy więc drew całkiem miękkich, ponieważ częste stąpanie, spowoduje wartkie zużycie.
Drewno sosny i świerka są długotrwałe nawet na podłogach, lecz przez ich miękkość, jak wyżej zauważyłem, szybciej o zagniecienie. Progi drewniane Wrocław.
Najprzedniejsze gatunki na próg drewniany to moim zdaniem grab, jesion, buk i dąb.
Jeśli już mamy wybrany gatunek, zabieramy się do przygotowania drewna, oczywiście strugamy, wyrównujemy, trasujemy i rozkrajamy.
Próg drewniany najlepiej skleić z części graniakowych, zwanych dalej kantówkami, wybierając te o przekroju promieniowym lub półpromieniowym, da nam to pewność trwałości wymiarów oraz większą wytrzymałość na użytkowanie.
Na próg drewniany najlepiej wybrać takie kantówki, które nie mają lub prawie nie mają sęków.
Próg drewniany powinien być tak solidnie sklejony aby po próbie uderzeniowej nie rozłamał się na części. Progi drewniane Wrocław.
Zatem trzeba go skleić mocniej w zaciskach niż zazwyczaj.
Klej nie powinien być rozrzedzany, sugeruję gęstość handlową.
Po prasowaniu mamy pewność właściwej spoiny klejowej.
Wykończenie progu drewnianego
Próg drewniany może być różnorako zabezpieczony, przeważnie stosuje się lakiery ale także oleje, woski oraz tym podobne. Ważne jest aby wykończenie malarskie było wielokrotne.
drewno progu będzie narażane na częste ścieranie, zatem im więcej powłok, tym większa odporność na użytkowanie.
Osadzenie progu drewnianego
Aby właściwie osadzić próg drewniany, warto przygotować podłoże, musi być równe, bez zagłębień, zagruntowane aby klej montażowy mógł szczepić się z niesypkim podłożem. Progi drewniane Wrocław.
Czasem mogą pojawiać się nietypowe docinki, z nimi radzimy sobie ręcznie, rozrysowując linie kształtu policzków światła okiennego, przenosząc je na powierzchnię progu.
Po osadzeniu, układamy na powierzchni progu dociążenie, aby klej dokładnie przylgnął do dolnej strony progu. Zostawiamy ciężar na kilka godzin, do pewnego i pełnego przytwierdzenia progu do powierzchni. Progi drewniane Wrocław.
W ten oto sposób mamy dobrze "skrojony" próg z właściwym osadzeniem.
Będzie nam służył oraz kolejnym pokoleniom użytkowników.
Do zobaczenia przy kolejnym wpisie
Andrzej