Galanteria drewniana. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Rękodzielnicze.


Drobne wyroby stolarskie


Galanteria drewniana pojawia się w wielu wyrobach z drewna.

 Czasem aby dopełnić dany wytwór, czy to będzie szafka drewniana, czy też schody, chcemy upiększyć powierzchnię ładnym wykończeniem. 

Galanteria drewniana może być zarówno rzeźbiona, toczona jak i gięta.

Wiele rodzajów zabudów drewnianych posiada na swej powierzchni ręcznie rzezane części, które niewątpliwie podnoszą walory zdobnicze dzieła. Stolarz Wrocław.

Czasem gdy chcemy dobrać właściwy element do półki złożonej z kilku poziomów, możemy zastosować toczone traleczki jako czynnik zespalający.

Galanteria drzewna to także wszelakiej maści listeweczki, deseczki oraz inne drobne wyroby. Onegdaj, gdy sztućce metalowe były dostępne tylki i wyłącznie najbogatszej warstwie społecznej, zwykli mieszkańcy zadowalali się zastawami z drewna.

Dotychczas używamy niejednokrotnie różnych łyżek oraz mieszadeł drewnianych.

Do galanterii drewnianej zaliczyć także możemy drewniane popielniczki, jednakże obecnie są one nieco zapomniane. W przeszłości człowiek otaczał się niemalże w każdej dziedzinie wyrobami z tegoż tworzywa.

Galanteria drewniana to także niezwyczajne, w miarę niewielkich wymiarów części do większych zespołów, takich jak naprzykład podkładki czy kliny drewniane.

Dawne dwory, pałące oraz zamki, zawierają w swej przestrzeni mnogą ilość części galanterii drewnianej, chociażby kasetonowe sufity pełne profilowanych wykończeń.

Schody w tych miejscach są wykończane wielką ilością zdobień i rzeźbień, które także do drewnianej galanterii zaliczyć powinniśmy. W pomieszczeniach gdzie występują okładziny kasetonowe w drewnie, u podstaw i zwieńczeń owych, osadzane są kolumienki, pilastry i inne częściny zdobne, podkreślając styl pomieszczeń.

Pod sufitami mieszkań, onegdaj osadzano drewniane karnisze, które zawierały należące do galanterii drewnianej zawieszki oraz kółka z drewna.

Wspaniałymi także przykładami wykorzystywania galanterii drewnianej są świątynie różnych obrządków. Nie ma miejsca w cerkwi, kościele czy też zborze, gdzie nie byłoby tych wytworów.

Galanteria drewniana obejmuje obecnie wyroby wykonywane zarówno ręcznie jak i przy pomocy maszyn. Do produkcji częścin używa się obrabiarki z cyfrowym obrzędem.

Warto także wspomnieć o galanterii drewnianej, wyrabianej do dnia dzisiejszego przez rękodzielników wiejskich, którzy to niespiesznie, wciąż wyrabiają dla nas, tradycyjne, zdrowe cuda z drewna i tworzyw drewnopochodnych.

Do usług Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.