Przede wszystkim są to walory dekoracyjne a w drugim planie, ochronne.
Zazwyczaj ciągi o dużym uczęszczaniu, są narażane na uszkodzenia ścian, ludzie często opierają się, ustawiają przedmioty, które mogą uszkodzić powierzchnię ścian, przeto zbudowanie chociażby zabudowy drewnianej, w jakimkolwiek ze stylów, zabezpiecza strukturę wyżej wymienionej.
Drewno zabudowy, nawet jeśli ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu, łatwo poddaje się wszelakiej naprawie, nawet przy wielokrotnym naruszaniu..
Warto pamiętać także, iż zabudowy drewniane to także w jakimś stopniu regulacja wilgotnościowa pomieszczenia.
Istotnym zjawiskiem jest także dobra izolacja cieplna zabudowy drewnianej a także zmniejszanie potencjałów elektrycznych, któe mogłyby zakłócać pracę urządzeń elektrycznych.
Zabudowy drewniane mogą być zarówno z litego drewna jak i surowców pozyskiwanych z drewna, chociażby z oklein i obłogów.
Zazwyczaj zabudowy drewniane wykonuje się z rodzajów iglastych takich jak: sosna, modrzew lub świerk.
Chociaż jeśli potrzebujemy surowca, który będzie dzielnie znosił nawet najcięższe zaniedbania, jeśli idzie o ostrożność podczas użytkowania, to bez obawy o szybkie uszkodzenie proponujemy drewno jesionowe, wiązowe, orzechowe oraz dębowe.
Zabudowy drewniane z wcześniej wymienionych rodzajów są istonie wytrzymałe na wszelakie "trudy" użytkowania.
Do istotnych spraw należy także odpowiednie, malarskie zabezpieczenie powierzchni naszej zabudowy drewnianej.
Rynek zabezpieczeń malarskich obfituje w przeróżne możliwości: od pokryć o wysokiej odporności na zagniatanie i ścieranie, po wyroby niemalże artystyczne, boć jak inaczej nazwać farbę, która po aplikacji wygląda jak beton lub zardzewiała blacha?
Pewnie by się znaleźli odważni klienci lub inwestorzy, którzy by takie "cudeńka" chcieliby posiadać.
Drewniane zabudowy są wyrabiane od setek lat a tak zwana boazeria angielska jest stosowana również i dziś.
Szczególnie budynki użyteczności publicznej, wszelakiego rodzaju korytarze instytucji, są wyposażane w drewniane zabudowy powyższego stylu.
Świetlany rozwój tego typu stolarki w zabudowie, przypada na przełom XIX i XX wieku, gdzie gros stawb była imitacją architektury gotyckiej.
Ówczesne zabudowy drewniane charakteryzowały się niebanalnymi zdobieniami oraz konstrukcją schodkową. Także warto wspomnieć o bogatym stosowaniu listew profilowanychm, które uprzestrzeniały zabudowę drewnianą.
Zapraszamy do naszej pracowni, u nas prawie każdy pomysł jest do zrealizowania.
Stolarstwo Rękodzielnicze.