Komody z drewna - Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław


Komody z drewna na wymiar-historia, zastosowanie.


Zanim pojawiła się komoda drewniana, zadanie jej spadało na inne meble, miedzy innymi skrzynie. 

Szukano jednak rozwiązań bardziej funkcjonalnych. Przed czasami, w których wytworzona została pierwsza komoda drewniana w XIV wieku powodzeniem cieszyły się witryny drewniane o bardzo podobnym przeznaczeniu. 

Umiejscowiano je w przepastnych komnatach dworskich, oprócz szuflad, witryny drewniane zawierały przeszklenia, dla uwydatnienia i okazania mieszczących się tam bibelotów, zastaw, ksiąg oraz innych. Stolarz Wrocław

Mebel ten, powstał z prostej skrzyni, wykonywanej już w starożytności, dodano do niej szufladki pojawiła nam się między innymi komoda drewniana. O wielu zastosowaniach, pomocna w sypialni, jadalni oraz w salonie. W różnych kształtach, z przeróżnych gatunków drewna, odpowiednia do każdego mieszkania. Stolarz Wrocław.

Nazwa komoda pochodzi z francuskiego a oznacza wygodne albo właściwe. Za stworzyciela pierwszego takiego mebla przyjmuje się stolarza francuskiego, wykonującego swoje prace dla najbogatszych. Do swoich prac stosował zdobienia techniką intarsji, polegającą na tworzeniu drewnianych obrazów, jednocześnie barwiąc poszczególne płaty a także stosując inne metody. Stolarz Wrocław.

Tak więc, niejednokrotnie taka komoda drewniana była jednocześnie dziełem sztuki. Na komodach drewnianych ustawiano ozdobne kandelabry, kwietniki, pojemniczki lub ryciny, a nad nimi osadzano obrazy i zwierciadła w zdobnych ramach. Jak każdy mebel komoda drewniana może być przemieszczana w różne miejsca w mieszkaniu. 

Można takową także nabyć z różnymi wykończeniami, jak wcześniej, także intarsjowaną, barwioną, itp. Komoda drewniana, Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.
 
Sale, w których znajdowały się pałacowe kominki, nierzadko wykończone najlepszymi odmianami marmuru, posiadały także już nie jedną a dwie komody drewniane, uzupełnione o szczyt z tego samego materiału jak kominek. Komoda drewniana miała jedną główną funkcję, mianowicie przechowywanie bielizny, pościeli i tym podobnych, nie mniej jednak, w tamtych czasach ważną rolę odgrywało piękne, artystyczne wykończenie. Stolarz Wrocław.


Ważne: wypełnij pola oznaczone *