Konsole drewniane. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. Stolarstwo Rękodzielnicze.


Konsole drewniane- budowa i zastosowanie.


 Konsola drewniana idealnie nadaje się jako podręczny, mały stolik do umieszczania niewielkich, drobnych rzeczy. W przeszłości służyła przede wszystkim paniom do ich czynności. 

W dzisiejszej dobie konsola drewniana raczej jest wyposażeniem dekoracyjnym. Zdobiona, nawiązuje do sławetnych czasów baroku, choć znana już z czasów rzymskich. 

 Do zabezpieczania powierzchni konsoli drewnianej przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, używano mastyk, olejów oraz najbardziej znanego rodzaju powłoki- politurowania. Mebel tak przygotowany, ustawiano czasem pod lustrem, w przedpokojach, w rogach salonów. 

 Służył wtedy jako wystawa oraz przechowalnia bibelotów. 

Jak mówią przekazy, zamawiający w tamtym okresie szukali gustownych, w jasnych tonacjach, z niepowtarzalnymi ornamentami konsol drewnianych, trzeba jednakowoż zauważyć, iż nie były stosowane na taką skalę farby i bejce jak obecnie, w większości używano tylko różnobarwnego drewna aby osiągnąć zamierzony efekt artystyczno-kolorystyczny w konsoli drewnianej. U nas państwo zamówią ją według pomysłu. Konsola drewniana w Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.

 Stylizowane części składowe konsoli drewnianej, to jest, nogi, oskrzynie oraz blaty obfitowały w rzeźbienia oraz uszlachetnienia powierzchni niebywałymi detalami. 

Zdobienia nóg w tym okresie zawierały wcześniejsze style barokowe a także nowsze w manierach chippendale oraz mayhew and ince.

 Tamtejsi rzemieślnicy używali wyłącznie ręcznych narzędzi, nie istniały jeszcze fabryki, każda konsola drewniana była wykonywana sposobami ręcznymi. Wszystkie połączenia konsoli drewnianej były zespolane klejami naturalnymi, bez domieszki substancji syntetycznych.

Warto nadmienić, że większość mebli o kształcie stołu powstałych w tamtym czasie, miało niebagatelny wpływ na póżniejsze bryły.

 Okres meblarstwa angielskiego, obfituje w ozdobne stoły do kart, o trzech lub czterech nogach, w bryle łudząco podobne do konsoli drewnianej lecz przyjmujących nieco inne funkcje, takie jak gra w karty. 

Ówczesnie istniała także konsola drewniana o jeszcze mniejszym blacie, tak zwany stolik narożny, który ewoluował bezpośrednio z wyżej wymienionej.