Ławki z drewna Wrocław-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław.


Ławki z drewna - słów kilka o rodzajach, sposobach wykonania i zabezpieczania.


Ławki drewniane do ogródków piwnych, do restauracji a nawet te parkowe, powinny być rzeczowo wytworzone aby sprostać warunkom użytkowników. Właściwe materiały i dokładne wykonanie, zapewnia długotrwałe użytkowanie nawet pod gołym niebiem.

 Ławki powinny mieć dobry kształt, linię i wykończenie, by można było usadowić się wygodnie, ciesząc jednocześnie oko. Dawno temu stosowano deskę rozłożoną na dwu pieńkach, bez możliwości oparcia. Stolarz Wrocław.

Od tamtego czasu nastapiła technologiczna zmiana, dodano oparcia wygodne jednocześnie stosując ich odpowiednie wysokości. Słowem przemyślnie i właściwie. Najsolidniejszym rodzimym gatunkiem na ławki drewniane jest długowieczny modrzew, piekny dąb i twardy jesion. 

Nie tak dawno w Polsce na wioskach ludzie siadywali na glinianych wałach przy chałupie a zwanych polepami, ławki drewniane były tedy w izbach, najczęściej w izbie kuchennej. Budowano ławki takie w formie zydla, z ciosanemi nogi założonemi na przestrzał siedziska a mocne klinem. W takiej to formie ławki drewniane są i do dziś, żywotne bo dobrze poczynione. 

Oczywiście dzielimy je na kilka wariantów w budowie. Są w szkielecie, z oskrzynią, czasem i w nogach z łączynami, do wzmocnienia. Także nogi w kolumnach, w krzyżakach. Stolarz Wrocław.

Co tam komu się spodoba. Każda sztywna, silna konstrukcja. Obecnie oprócz wcześniej wymienionych, stosuje się także styl nachodzących na siebie skrzyń, mogących się kojarzyć z siedziskami w kamiennych greckich amfiteatrach. 

Aby ławki mogły niekrótko zadowalać siedzenie i oko, koniecznie trzeba je uodpornić na warunki zelżywe. Lakier na zewnątrz, bez barwy lub kolorowany, olej na deszcz odporny i śnieg. Rzemieślnicze sposoby wyrobu gwarancją długowieczności. 

Sprzęty te można również stosować jako ruchome części huśtawek drewnianych, które dobrze osadzone w ziemi lub betonie zapewnią bezpieczeństwo w używaniu. 

Używamy ich także do kościołów, pieknie rzeźbionych oraz na imprezy plenerowe, takie jak festiwale doroczne święta tradycyjne. U nas państwo zamówią każdą z możliwych. Stolarstwo  Rękodzielnicze i Ławki drewniane. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.