Łóżka drewniane Wrocław-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.


Łóżka z drewna, ich początki i łóżka dziś.


Łóżko z drewna to mebel o duszy skrzyniowej albo szkieletowej przeznaczonym do spania, leżenia, siedzenia oraz innych. Jak głoszą karty historii i odkryć archeologicznych nasi praprzodkowie, aby wzmocnić organizm po zubożających siły witalne polowaniach, zalegali na spoczynek wokół centralnie rozpalonego ogniska swej pieczary. Stolarz Wrocław.

Najprawdopodobniej zasypiali na ubitej glebie, w odzieży wykonanej ze skór upolowanych tworów, nie jest jasne w jakich okolicznościach zaczęli zzuwać ubrania oraz układali się do legowiska, już nie na samej ziemi, lecz przygotowanym i wymoszczonym. Pierwsze łóżko drewniane w ramie powstało w Egipcie. Stolarz Wrocław

W renesansie rozpoczyna się prym innego sprzętu, mianowicie pojawia się łóżko drewniane rzeźbione.Staje się niejako meblem wysoce ozdobnym i pokazowym, wyposażanym nierzadko w tkaniny. 

Od XVIII wieku wszczęto wyrabiać łóżka metalowe, a na początku XIX wieku powszednie stały się materace na sprężynach, zmieniając zdecydowanie wygodę posłania

Łóżka barokowe to artyzm samo w sobie, wcześniejsze próby aby wykonać łóżko drewniane rzeźbione, o takim stopniu kunsztu snycerskiego, nie mogły się nijak równać z wcześniej rzeczonym stylem. Stolarz Wrocław.

Po I wojnie światowej zaczęto produkować łóżka drewniane wielozadaniowe służące do spania, zalegania i siedzenia, ku czemu służyła zmieniona dusza, np: rozkładany tapczan, sofa lub szezląg. Łóżko drewniane rzeźbione i dziś posiada swoich zachwytników. Stolarstwo Rękodzielnicze i łóżka z drewna. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.

 Są wzmianki, iż nie wszyscy dostepowali takich wygód, urodzeni "szlachetnie" i niejacy władykowie pozwolić sobie mogli na nie jedynie a biedna czeladź, chłopstwo zadowolić się jeno musiało papirusami. W VI - X wieku, łóżka drewniane miały formę prostej skrzyni wykonanej z ociosów i desek, wyłożone mchem, skórami i futrami, dawały ciepło i całkiem przednią wygodę. Stolarz Wrocław.

 Niestety zarówno wtedy jak i we wcześniejszej historii, człowiek niestety współdzielił miejsce spoczynku z natrętnymi owadami. W okresie średniowiecznym łóżka drewniane otrzymują skrzynię niezamkniętą z nogami, stojakami w rogach oraz z kasetonowymi ściankami bocznymi u wezgłowia. Stolarz Wrocław.

Już wtedy, trzeba pamietać, cieśle odkrywali w sobie wątki artystyczne i stosowali upiększanie łóżek drewnianych rzezaniem lub uszlachetniali powierzchnię rodzajami drewna ówcześnie uznawanymi za iście zacne. Stolarz Wrocław.
Ważne: wypełnij pola oznaczone *