Okna drewniane Wrocław-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarstwo Wrocław


Okna drewniane - rys historyczny, podział konstrukcyjny.


  • Okna drewniane skrzynkowe na wymiar były znane już w renesansie.
 
W tamtych czasach bardzo dobrze służyły, całe wykonane z drewna, chronione przed warunkami zewnętrznymi poprzez zabezpieczenie pokostami.

  • Okna drewniane skrzynkowe na wymiar zabytkowe miały zamknięcia zewnętrzne zwane zamkami baskwilowymi, które odpowiadały za ścisłe domykanie skrzydeł przylgami do wręgów.

  • Przez lata okna drewniane skrzynkowe na wymiar przybierały różne formy, od jednoskrzydłowych, po kilkuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz, do wewnątrz, z podziałem poziomym, zwanym ślemieniem. Ślemię było niczym innym jak łączyną scalającą i wzmacniającą całą pionową stawbę okna.

Trzeba przyznać, iż w czasach powojennych, zaczęto wprowadzać okna drewniane różne od skrzynkowych. W okresie betonowych osiedli, pierwszeństwo przypadło oknom zespolonym, naśladującym, zresztą nieudolnie, okna skrzynkowe. Złączenie fizyczne dwóch skrzydeł okiennych, miało jakoby zmniejszyć emisję ciepła na zewnątrz oraz hamować przenikanie zimna do pomieszczeń. Okna skrzynkowe.

Warto zauważyć, iż niezbyt starannie wykonywane okna, z drewna niesuszonego, posiadały duże nieprzylegalności i przez to ucieczka ciepła była zwiększona.

  • Lata przemian ustrojowych, wprowadziły do Polski okna drewniane na wymiar o konstrukcji wcześniej u nas nieznanej, gdzie korpus był wykonywany z masy plastykowej, czasem wzmocnionej rdzeniem stalowym.

  • Szyby były ujarzmiane w tak zwane zespolenie, poprzez przyklejenie ich do aluminiowej ramy, wypełnionej duszą pochłaniającą parę wodną.

  • Ciekawą cechą takiej szyby, było usuwanie powietrza atmosferycznego do poziomu podciśnienia.

Obecnie zauważa się powrót do konstrukcji skrzynkowej. Najnowsze okna platyskowe nie zawierają już pojedynczych zespoleń, tylko dwa lub nawet trzy, naśladując tym samym okna drewniane skrzynkowe na wymiar.

  • Zgodnie z naszą zasadą łączenia starego z nowym, nie możemy nie uznać koncepcji szyb zespolonych za dobre, natomiast zamiast plastyku używamy drewna a podwójne szyby stosujemy bez podciśnienia a rama jest wykonana z drewna niezabezpieczanego aby mogła para wnikać w nie.

  • Zatem nasze okna drewniane skrzynkowe posiadają w swych skrzydłach podwójne szklenie, tworzące poduszkę powietrzną, zawiasy czopikowe, zakrętki mosiężne, oczywiście rękodzielniczo wykonywane oraz uszczelki.

Takie rozwiązanie daje nam dużą oporność cieplną, wyciszenie, brak lotnych substancji toksycznych a w wypadku gdybyśmy chcieli zmienić barwę okna, starczy usunąć starą powłokę i nanieść, dowolnie, nową. Okna drewniane skrzynkowe.

Nie wspomnimy już o utylizacji drewna. Okna drewniane skrzynkowe na wymiar jako "nowy" zamiennik plastyku.

U nas państwo zamówią okna drewniane skrzynkowe na wymiar w różnych wymiarach, różnych kolorach oraz z różnego, nadającego się do ich wyrobu, surowca.


Odkrycia wskazują na niebagatelny wkład cywilizacji rzymskiej na innowacyjność w konstrukcji litej tafli szklanej, trzeba im przekazać pałeczkę pierwszeństwa, właśnie oni jako pierwsi zamontowali spory bryt szkła. 

Od tamtych czasów pojawiały się to wciąż nowe rozwiązania technologiczne a także konstrukcyjne. Stolarstwo Wrocław. Warto także nieco wspomnieć o tradycjach nie tylko okna europejskiego.

 Kraje dalekiego wschody w swych oknach drewnianych, odmiennych od naszych stosowali zamiast szyb, papier czerpany. Stolarstwo Rękodzielnicze-stolarz wrocław. Okna drewniane na wymiar.

W sumeryjskich domach nie było okien drewnianych jedynie otwór ścienny, który służył za wcześniej wymienione. w kolejnych okresach rozpoczęto stosować w owym otworze, zasłony, przeważnie ze zwierzących skór lub wypełniano je zgrzebnymi tkaninami. Także stosowane wypełnienie z desek ręznie ociosywanych. Okna drewniane na wymiar.

Historia dokładnie nie mówi kiedy, ale w jakiś czas potem, niektórzy mieszkańcy wyrabiali drewniane okiennice, które montowali do ścian, umożliwiając ich ruchomość. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.

 Główną cechą takich "okien drewnianych" było nie dopuszczanie zbyt dużej ilości światła słonecznego do wnętrza a jako, iż szczelność była o wiele lepsza od zwykłej tkaniny, na tym poziomie umożliwiała już ochronę także przed wiatrem. W późniejszym okresie, w antyku, okna drewniane zaczęły pełnić zaszczytną rolę dekoracyjną, uwydatniając wygląd budynku. 

Z rozwojem stolarki budowlanej w ramy okienne zaczęto osadzać listwy pionowe i poziome, w które wkładano szkło a było ono wykonane na wzór witrażu. Stolarz wrocław. Stolarstwo Rękodzielnicze. Okna drewniane na wymiar.

Z kolei w krajach zachodu manufaktury na większą skalę zaczęły wyrabiać duże okna w XVII wieku. Okna drewniane na wymiar, jak wiele wytworów w gospodarstwie człowieczym powstawały przez wieki, zmieniając swój kształt. 

Reasumując, cel zawsze okna drewnianego jest ten sam, zamknąć otwór w murze, dać światło i trzymać ciepłotę. Stolarstwo Rękodzielnicze, stolarz wrocław. Okna drewniane na wymiar.

Dziś mamy niewiele wspólnego z oknami drewnianymi chociażby sprzed kilku dekad. Kiedyś stosowano okna krosnowe, skrzyniowe z różnymi wariantami a także zespolone, niekiedy nazywane szwedzkimi. 

Kiedyś aby uzyskać większą izolację, uszczelniano okna słomą, poźniej wprowadzono  okna skrzynkowe, zespolone aby dziś stosować okna drewniane z szybami komorowymi. Stolarstwo Rękodzielnicze okna drewniane na wymiar. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. 

Naprawa okien i drzwi okiennych drewnianych.Wracamy z pracy, szczęśliwi, zadowoleni, niestety radość pryska, gdy nasz pupil, z wiernej miłości, chciał na swój sposób otworzyć drzwi lub okno.

Bliski kontakt z zębami lub pazurami psimi drewna, powoduje zawsze uszkodzenia. Na szczęście, jak mawiamy prawie nie ma rzeczy nie do naprawienia. Naprawa okien drewnianych

Zlecą u nas państwo odnowienie czy to uszkodzonych drzwi balkonowych, drzwi wejściowych. W zależności od technologii napraw, proponujemy państwu różne rozwiązania cenowe i jakościowe.

W najlepszym przypadku wystarczy zastosowanie odpowiednich wypełniaczy oraz dobór koloru pokrycia malarskiego i po kłopocie.
W uszkodzeniach, gdzie dochodzi do zniszczenia lub oderwania części drewnianej, niemożliwych do łatwej naprawy, proponujemy odtwarzanie elementów. Naprawa okien drewnianych.

Czasem się zdarzy, iż powierzchnia ramy okna lub ramy skrzydła drzwiowego jest zaledwie draśnięta stosujemy naprawy na miejscu. Zmniejsza to całkowity koszt. Naprawa okien drewnianych.

Jednakże przy większych naprawach, może zaistnieć przetransportowanie sprzętu na zakład.

Wyceny prac naprawczych jest ustalana po oględzinach.

Na swoje usługi dajemy zapewnienie długotrwałej jakości.
Naprawa okien drewnianych. Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław.


Ważne: wypełnij pola oznaczone *