Ościeżnice drewniane w przeszłości były zwieńczeniem otworu ościeżowego, który w budownictwie drzewnym w dawnej Polsce, służyły także jako część konstrukcji domostwa, która spinała i wiązała ściany wykonywane na sposób sumikowo-łątkowy.
Warto także wiedzieć, że ościeżnice nie zawsze były drewniane.
Onegdaj także zdarzało się, szczególnie w folwarkach, osadzanie wrót i skrzydeł drzwiowych na hakach wbitych bezpośrednio w wywiercony otwór w granitowym kamieniu ościeżnicy.
W starożytnych kulturach, choć nie tylko,, budynki stawiano z surowców mineralnych takich jak kamienie, cegły a otwory ościeżowe były zarabiane stojakami i nadprożami z wcześniej wymienionych surówców, jednakże najczęściej z kamienia odpowiednio obrobionego.
Onegdaj także zdarzało się, szczególnie w folwarkach, osadzanie wrót i skrzydeł drzwiowych na hakach wbitych bezpośrednio w wywiercony otwór w granitowym kamieniu ościeżnicy.
Obecnie ościeżnice, zarówno w zespołach drzwiowych zewnętrznych jak i wewnętrznych, są wyrabiane z drewna lub surowców drewnopochodnych.
Ościeżnice drewniane są przystosowywane jednocześnie pod konstrukcję skrzydeł, które mogą być tradycyjnie przylgowe lub bezprzylgowe.
Bardzo ważną sprawą jest dobranie najwłaściwszego drewna ze względu na zastosowanie ościeżnicy drewnianej. Jeśli chcemy aby nasze ościeżnice drewniane były odporne na wszelakie warunki, powinny być wykonane z twardego i odpornego drewna, szczególnie gdy będą zewnętrznymi.
Ościeżnice drewniane wykonane z jesionu i dębiny, będą bardzo trwałe, niektóre z zachowanych, szczególnie w budowlach warownych, unaoczniają nam ich trwałość, liczoną w setki lat.
Oczywiście drewno odpowiednio zabezpieczone, będzie służyło jeszcze dłużej.
Dobrym rodzajem na ościeżnice będzie także drewno modrzewiowie, najlepiej wąskosłoiste, które jest pozyskiwane z terenów górskich.