Rama do obrazu ma przede wszystkim zabezpieczać sam obraz, aby nie został uszkodzony.
Oprócz powyższej czynności, rama do obrazów ma także bardziej artystyczne zadanie. Niejako odcina sam obraz od ściany i miejsca osadzenia obrazu.
Rama do obrazu ma niezwykłą historię. Nie zawsze była drewniana.
W starożytności ramy do obrazów były wykonywane z innych materiałów. Do wyrobu używano stiuku, stosowano także metal oraz skóry.
Na przestrzeni wieków rama do obrazów zmieniała swój kształt, oprócz prostokątnej lub kwadratowej, tworzono ramy owalne.
Pierwsze ramy były zupłenie proste, dopiero ewolucja ich budowy przyniosła przeróżne kształty.
W średniowieczu rama do obrazu była wykonywana jako uzupełnienie architektoniczne obrazu, była przestrzenna, wyglądała jak ówczesne zabytki.
Renesans zmienił nieco ramę, wypłaszczył ją, przypominała owa rama tabernakulum, rama do obrazu nawiązywała, podobnie jak gotycka, do stylu architektonicznego epoki, w której ją tworzono.
Rama do obrazu renesansowa posiadała już mniej przestrzennych zdobień, nie były one tak zaznaczane, były subtelniejsze niż w epoce poprzedzającej.
Rama do obrazu w okresie baroku została poszerzona w stosunku do wczesniejszego okresu.
Rama do obrazu barokowa była ubogacona ornamentyką kwiatową, kartuszami oraz innymi środkami stylowymi.
Czasy nowożytne przyniosły ponowne uproszczenie ramy do obrazu. Także profilowane ale zdecydowanie mniej zdobne, służą do oprawy dzieł sztuki i dzisiaj.
Rama do obrazu może być wykonana z różnych rodzajów surowca drzewnego, w swojej konstrukcji prosta jak i n awiązująca do czasów uprzednich.
W naszym zakładzie zamówią państwo wszelkiej potrzeby ramy do obrazów.
Do zabezpieczania ram, stosujemy szeroką paletę wykończeń malarskich.
Rama do obrazu Stolarstwo Rękodzielnicze.