Stoły i stoliki drewniane Wrocław-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław.


Stoły drewniane-rodzaje i budowa. Słów kilka o historii.


 Mebel o konstrukcji szkieletowej a także skrzyniowej składający się z płyty szczytowej ( blatu) i podstawy. Stoły drewniane występują w różnych wariantach konstrukcyjnych i dizajnerskich, wykonywane są z różnych materiałów i przeznaczone do wszelakiego zastosowania.

 W dawnych czasach stoły drewniane były sprzętami niepierwszorzędnymi. Powszechnie uznanie stoły zdobyły w okresie średniowiecza i od tego czasu następuje ich rozkwit jako jednego z podstawowych sprzętów meblarskich. Były proste w kształcie, o blacie wykonanym z desek, połączonych na szerokość. 

Nieco ciężkie w wyglądzie. W następnej eopce stoły drewniane wzbogacano rzeźbieniami, uszlachetniano powierzchnie wklejkami z różnych gatunków drzew. Meble te stawały się powoli dziełami sztuki. Stolarstwo Wrocław.

 Najbujniejszy rozkwit dekoracyjności stołu drewnianego nastąpił w epoce rokoko. Ówczesne wyroby nie miały sobie równych w bogactwie zdobień. 

Stosowano snycerkę na najwyższym poziomie a także inkrustacje oraz intarjse. Stoły drewniane były zdecydowanie do podziwiania niż użytkowania.

 Kolejne epoki przynoszą syntezę stylów stworzonych wcześniej z nowymi pomysłami. Łączy się wyrafinowane zdobienie z wątkami sztuki ludowej. 

Zaczyna wyrabiać się stoły rozkładane, z półkami, ze składanymi płytami. Stosuje się nowe sposoby zabezpieczania drewna w stole drewnianym. 

Lakiery dwuskładnikowe dają niebywałą wręcz odporność na uszkodzenia, koloranty pozwalają osiągnąć różne warianty wybarwień. Stoły możemy podzielić na kilka rozwiązań konstrukcyjnych. 

 Mamy je o nogach prostych, nogach kolumnowych oraz krzyżakowych. 

Są stoły o stałych szczytach jak i rozsuwnych. Mamy stoły kuchenne, stoły do pokoju, stoły bilardowe, stoliki kawowe oraz inne. 

 Dzisiaj łączy się wiele wątków estetyczno-konstukcyjnych stołów z drewna. Mamy mieszanie stylów plastycznych. Klasyczne nogi lub kolumny są łączone z płaskim niezdobnym blatem. 

Wykończenia są także łamane, dół stołu drewnianego jest z uwidocznionym rysunkiem drewna, natomiast szczyt pokryty powłokami pełnokryjącymi. Te rozwiązanie daje ciekawy, przestrzenny efekt. I u nas zamówią państwo takie rozwiązanie. Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. 


Jakie rodzaje stołów i stolików rzemieślniczych zamówią państwo u nas?


Zamówią u nas państwo stoły oraz stoliki drewniane, nowoczesne, stylizowane, o prostych jak i złożonych kształtach,  podług swegoż pomysłu. Stoły drewniane.

Do wyrobu stołów stosujemy przeróżnego rodu drewno, przeto znajdą u nas państwo i ciężkie i twarde duszą jesionowe a dębrzne i nieco bardziej pospolite, jak olcha, brzoza. 

Jak wiadomo, surowiec winien być właściwie odpuszczony, niejako oddechnięty, coby w późniejszym wyrobie wszetectw nie czynił.

Zabezpieczamy nasze stoły na wszelaki sposób, czy to kładąc laki lubo także wcierając oleje maści wszelakiej. Stoły drewniane.

Drewno, tak jak i wełna, reguluje warunki wilgotnościowe w domostwch, zatem przysposabia nam mikroklimat.