Szafy Drewniane-Stolarstwo Rękodzielnicze. Stolarz Wrocław.


Kilka słów o historii szaf drewnianych


Szafy drewniane mają niebagatelnie długi latopis. Historia uznaje, iż najstarsze szafy tworzono w kościołach. W nich to przechowywano święta relikwie, szaty liturgiczne oraz inne konieczne do obrządków precjoza.

Obecnie szafy drewniane nie są tak popularne jak w minionych epokach, zupełnie nie tak dalece odległych.

Dzisiaj, na nieszczęście, nasze mieszkania są wypełniane wyrobami, które i może spełniają swe założenia, natomiast zupełnie nie są trafione ze względu zdrowotnego.

Słowo o budowie.

Szafy drewniane są zbudowane z płyt górnej i dolnej oraz boków i w zależności od sposobu konstruowania, możemy podzielić je na wieńcowe, czyli takie, w których zwieńczenie dolne i górne tworzą szkielet szafy drewnianej oraz na stojakowe, gdzie boki wiąże się różnymi sposobami z tymiże wieńcami.

Niektóre szafy drewniane posiadają, prócz dolnego wieńca w swej istocie, tak zwaną oskrzynię, zwaną również potocznie "kopnikiem", skąd nazwa, państwo się domyślają.

Najprostsza szafa składa się z powyższych, trzech wymienionych elementów.
Natomiast istnieją takie konstrukcje skrzyniowe, które oprócz opisanych wyżej, posiadają wewnętrzne podziały, grodzie, półki, zawiesia oraz inne dodatki.

Szafy, onegdaj były swoistymi dziełami sztuki. 
Warto tu wspomnieć o wyrobach siedemnasto i osiemnastowiecznych ebenistów, mistrzów zdobienia.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż ówczesni wytwórcy posiadali zupełnie wysokie kompetencje artystyczne.

Style ludwikowskie, czy inne barokowo-rokokowe, były tak dalece ozdobne, iż przypominały wspaniałe rzeźby. I trudno pewnie było współczesnym zamawiających pozbyć się wrażenia: używać czy podziwiać.

Zupełnie nie ma się co im dziwić. Szlachetna szafa drewniana.

Warto także wspomnieć o jeszcze jednej cesze konstrukcyjnej jaką jest tak zwana korona. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, szafa składa się z ,miedzy innemi, wieńców. Wieńce są zazwyczaj zupełnie prostego kształtu, natomiast korony to bardziej złożone konstrukcyjnie szczyty szaf.

Korony są z reguły wysoce ozdobne, wielowarstwowe oraz dekorowane zarówno snycerką jak i profilami o wszelakich przekrojach.
Skrzynia szafy tamtych okresów mogłaby być o prostych krawędziach ale także z zaobleniami o różnych promieniach.

Pomiędzy skrzydłami drzwi a bokami mogły być także osadzane kolumny, toczone z kapitelkami, pilastrami oraz innymi zdobieniami.

Półki wówczas zupełnie inaczej osadzane i stabilzowane niźli dzisiaj. Do wpuszczenia półki służyły specjalne pokładełka schodkowe, które były wykonywane w taki sposób, aby półkę można było unosić, w razie potrzeby, symetrycznie w góre i w dół.

Niektóre szafy były wyposażane w szuflady oraz ukryte przestrzenie, w których można bylo przechowywać ważne dokumenty oraz drogocenne przedmioty.

Dzisiaj, z rzadka można spotkać podobne im wyroby. W Polsce w swoim czasie była siła wspaniałych rzemieślników a i obecnie nie można zapominać o, tych naszych mistrzowskich rękodzielnikach stylu góralskiego oraz twórców mebli w stylu gdańskim.

Szafy drewniane w Stolarstwo Rękodzielnicze.